Ślub konkordatowy2 Wesele i Ślub z weselicho.net

Ślub konkordatowy2

Ślub konkordatowy2

Ślub konkordatowy



Dzięki konkordatowi nie trzeba brać dwóch ślubów.


O konkordacie zawartym między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską mówiło się bardzo wiele i zapewne każdy zainteresowany wie, iż od listopada 1998 roku nie trzeba już brać dwóch ślubów: cywilnego i kościelnego.




Teraz wystarczy zgodna wola obu zainteresowanych stron i sakramentalne "tak" wypowiedziane podczas uroczystej ceremonii zaślubin w kościele.



Aby ślub był wyjątkowy, przygotowania należy zacząć dużo wcześniej. Po pierwsze wybrać kościół, gdzie będziecie przysięgać sobie miłość. Zwyczajowo narzeczeni decydują się na ślub w parafii przyszłej panny młodej, ale pamiętajmy - że ślub Wasz może odbyć się w dowolnej parafii wybranej przez Was. W tym celu należy dodatkowo sporządzić licencję do parafii miejsca ślubu. Wystawia ją parafia, w której załatwiane są formalności.



Kiedy już będziecie pewni co do miejsca waszego ślubu, zacznijcie przygotowywać odpowiednie dokumenty. Aby ustalić datę, należy udać się do kancelarii lub rektoratu kościoła na kilka miesięcy przed wybranym terminem ślubu. W mniejszych miejscowościach wystarczy gdy pojawimy się tam na 3 miesiące przed uroczystością, w większych parafiach - 6 miesięcy. Koniecznie musicie zarezerwować datę i godzinę uroczystości, a także ustalić szczegóły dotyczące jej przebiegu.



Zwykle sakramentu małżeństwa udziela ksiądz podczas uroczystej liturgii ślubnej, ale na pewno niektórzy z was będą chcieli dokonać aktu ślubu podczas mszy świętej. Nie zawsze jest to możliwe, więc koniecznie wspomnijcie już podczas pierwszej wizyty u księdza. Gdy już ustaliliście termin ślubu z księdzem, teraz powinniście udać się do USC, gdzie dostaniecie zaświadczenie potwierdzające, iż nie istnieją żadne przeszkody, byście zawarli związek małżeński.



Zaświadczenie wydawane jest w trzech egzemplarzach, później jedno z nich trafi z powrotem do USC, drugie pozostanie w kronikach kościelnych, natomiast trzecie dostajecie wy. Aby uzyskać zaświadczenie należy udać się osobiście do kierownik USC właściwego dla miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych (nie ma znaczenia, którego) z dowodami tożsamości, a także z odpisami skróconego aktu urodzenia. Na miejscu wypełnicie podanie o zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz oświadczenie o przyjmowanych po ślubie nazwiskach przez was.



Ślub konkordatowy2 część 2 »
pokaż stronę: [1] [2]
Udostępnij:

Komentarze

Średnio 5.00 na 1 głosów

Czytaj również

Ślub Cywilny
Ślub Cywilny
Ślub kościelny
Ślub kościelny
Ślub konkordatowy
Ślub konkordatowy
Reklama: