Ciekawe zwyczaje ślubne na świecie Wesele i Ślub z weselicho.net

  • Kto powinien wybrać pierścionek zaręczynowy?
  • Zespół na wesele - trudny wybór ?
  • Świadkowie na ślubie. Jak ich wybrać?
  • Trzy pytania, które warto zadać sobie przed zakupem obrączek ślubnych
  • 64 najlepsze piosenki na pierwszy taniec
  • Sesja ślubna - niebanalne pomysły

Ciekawe zwyczaje ślubne na świecie

Ciekawe zwyczaje ślubne na świecie
Średnio 4.50 na 2 głosów

Obrączki z cennych stopów metali, jasna suknia panny młodej, orszak weselny i przyjęcie do białego rana. Wszyscy to znamy te mocno wpojone w naszą kulturę elementy związane z zaślubinami. Zwyczaje znane już z czasów naszych ojców i matek, dziadków i pradziadków, są powszechnie akceptowane i w mniejszym lub większym stopniu powielane. Ślub jest wydarzeniem powtarzającym się w życiu prawie każdego człowieka, jednak jego forma, w zależności od szerokości geograficznej i wyznania może się różnić. Dzięki łatwiejszemu obiegowi informacji, odległe zakątki świata przestały być zupełnie obce, a fascynacja tym co nowe i egzotyczne sprawiła, że coraz więcej inspiracji czerpiemy z odległych kultur. Poświęćmy zatem chwilę, aby przyjrzeć się kilku ciekawym zwyczajom ślubnym ze świata.

Wesele w Indiach

Zwyczaje ślubne Indii różną się nie tylko ceremoniałem religijnym ale chociażby długością uroczystości. Nad Wisłą zwykle w trakcie jednego dnia goście są świadkami zawarcia związku małżeńskiego i uczestniczą w przyjęciu weselnym, a następnego dnia biorą udział w tzw. poprawinach. W Indiach cała uroczystość może łącznie trwać nawet kilka dni. Makijaż i każdy inny element ozdabiający ciało panny młodej ma swoje specyficzne znaczenie. Na przykład ręce zwykle malowane są henną w fantazyjne wzory, ponieważ stare porzekadło mówi, że im dłużej pozostaną one na ciele tym lepiej to wróży dla przyszłości związku. Stroje zgromadzonych są również bardziej kolorowe, a ich uzupełnieniem jest bogata biżuteria. W niektórych rejonach panna młoda zostaje wniesiona do świątyni przez uczestników orszaku weselnegow specjalnej lektyce.

Obyczaje ślubne w Japonii

W kraju kwitnącej wiśni silny nacisk kładzie się na tradycję Tendencja ta jest do tego stopnia nasilona, że aż do połowy XX wieku normalnym zjawiskiem były małżeństwa aranżowane. Taki stan rzeczy miał swoje uzasadnienie w silnie kastowym podziale społeczeństwa oraz występowaniu licznych rodów szlacheckich, które uznawały śluby za doskonałą okazję do wzmocnienia sojuszy. Ciekawym obyczajem towarzyszącym Japońskim zaślubinom jest wyznaczenie pary, która ma pomóc w szczęśliwym doprowadzeni ślubu do końca. Do ich obowiązków zalicza się między innymi dbanie o to, żeby nikt z nowożeńców nie zmienił zdania. Współcześnie dalej wiele par bierze śluby w tradycyjnych szatach zwanych kimono, ale po głównej uroczystości przebierają się w kreacje bardziej zachodnie takie jak garnitury i sukienki.

Zwyczaje ślubne u indian

Jeden z egzotycznych zwyczajów ślubnych można było jeszcze do niedawna zaobserwować u niektórych plemion Indian zamieszkujących rezerwaty na terenie Stanów Zjednoczonych. Przed samym ślubem obie rodziny gromadziły się w centrum wioski razem najcenniejszymi elementami swojego dobytku, aby następnie publicznie zniszczyć przyniesione kosztowności. Miało to symbolizować, że rodzina jest na tyle bogata, że stać ich na taką stratę.

Zwyczaje w Europie

Nie trzeba jednak tak daleko szukać, żeby znaleźć inne ciekawe obrządki. Nasi południowi sąsiedzi Czesi uważają, że panna młoda powinna iść do ślubu mając na głowie wianek upleciony wspólnie przez babkę i matkę. W Rosji natomiast niektóre toasty za parę pije się z pantofelka panny młodej. Dotyczy to rzecz jasna osoby wznoszącej toast.

Wydaje się, że w kwestii zwyczajów ślubnych na świecie bardzo adekwatne wydaje się stare porzekadło co kraj to obyczaj. Różne kultury oddalone nieraz setkami, a w niektórych wypadkach tysiącami kilometrów wykształciły własne obrzędy służące do podkreślenia rangi tego wydarzenia, ważnego nie tylko dla samej pary młodej, ale wszystkich uczestników ceremonii.

Artykuł został przygotowany przez firmę Wedding Creations specjalizującej się w planowaniu oraz organizacji wesel i ślubów.
Udostępnij:

Komentarze

Czytaj również

Reklama:

Najczęściej czytane