Czy dom energooszczędny to dobra inwestycja? Wesele i Ślub z weselicho.net

  • Świadkowie na ślubie. Jak ich wybrać?
  • Zespół na wesele - trudny wybór ?
  • Sesja ślubna - niebanalne pomysły
  • Kto powinien wybrać pierścionek zaręczynowy?
  • Trzy pytania, które warto zadać sobie przed zakupem obrączek ślubnych
  • 64 najlepsze piosenki na pierwszy taniec

Czy dom energooszczędny to dobra inwestycja?

Czy dom energooszczędny to dobra inwestycja?
Średnio 4.50 na 2 głosów

Domy energooszczędne zyskują na popularności. Wiele osób decyduje się na projekt domu energooszczędnego ze względu na ekologię, jednak za tym rozwiązaniem przemawiają również inne czynniki – na przykład niższy koszt utrzymania. Czy warto inwestować w budownictwo energooszczędne w przypadku domów jednorodzinnych i jakie kryteria powinien spełnić budynek, by zostać uznany za energooszczędny?

Dom energooszczędny - najważniejsze informacje

Dom energooszczędny to budynek mieszkalny wybudowany w sposób, który gwarantuje jak najmniejszą stratę ciepła, a tym samym minimalne zużycie energii. W tym celu stosuje się różne rozwiązania: odpowiednie usytuowanie względem stron świata, prawidłowy dobór materiałów budowlanych, właściwa instalacja grzewcza, a nawet wykończenie. W sprzyjających warunkach atmosferycznych ciepło w domu energooszczędnym udaje się otrzymać nawet bez włączania ogrzewania. Wiele domów energooszczędnych wykorzystuje tak nowoczesne zdobycze techniki, jak baterie słoneczne.

Ekologia i oszczędność, czyli zalety budownictwa energooszczędnego

Jakie zalety ma dom energooszczędny? Inwestując w budynek, w którym straty energetyczne mają być jak najmniejsze, dbamy o środowisko naturalne. Nie zużywamy niepotrzebnie energii, a tym samym nie wykorzystujemy ograniczonych zasobów naturalnych. Dom energooszczędny to jednak opcja nie tylko dla tych, którym leży na sercu dobro natury. To rozwiązanie ma również inne atuty. Oprócz wygody (ciepłe, dobrze ogrzane pomieszczenia), to przede wszystkim niskie koszty utrzymania. Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu domu względem stron świata (salon po stronie południowej, sypialnie wystawione na północ), a także wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów wykończeniowych, dom energooszczędny jest ciepły, ale nie generuje wysokich rachunków. Budynek dobrze trzyma ciepło, ograniczając do minimum jego utratę. Inwestując w budownictwo energooszczędne, można być pewnym, że rachunki za energię będą znacznie niższe niż w przypadku klasycznego sposobu budowania. Szacuje się, że przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych współcześnie narzędzi ograniczających utraty energii, koszt utrzymania domu energooszczędnego w porównaniu do tradycyjnego, może wynieść nawet 20%. Projekty domów energooszczędnych można zobaczyć na stronie www.mgprojekt.com.pl


Budownictwo przyszłości: dom energooszczędny

Ekologia, niskie rachunki – czy to jedyne zalety domu energooszczędnego? Jest jeszcze inny atut wyboru tego typu budownictwa. Otóż normy dotyczące budownictwa stale ulegają zaostrzeniu, a od właścicieli budynków jednorodzinnych wymaga się dostosowania posesji do nowych wymagań. Budując nowoczesny dom energooszczędny, można być pewnym, że to inwestycja na lata. Już dziś mówi się o tym, że domy energooszczędne to przykład budownictwa przyszłości. Nawet jeśli ceny za energię będą rosły, właściciele ekologicznych domów odczują podwyżki mniej – ich domy zawsze będą tańsze w utrzymaniu. Oszczędzić można więc zarówno na rachunkach, jak w przyszłości – na remontach, które miałyby dostosować budynek do nowych norm budowlanych.


Czy opłaca się inwestować w dom energooszczędny?

Dom energooszczędny ma pewną wadę: jego budowa kosztuje więcej niż w przypadku tradycyjnego budynku mieszkalnego. Standardowo do kosztów budowy należy dodać około 10-20 procent, w zależności od rodzaju zastosowanych rozwiązań oraz typu materiałów wykończeniowych. Rozważając budowę ekologicznego domu, warto jednak dłużej zastanowić się nad kwestią finansową: dom energooszczędny choć droższy w budowie, jest tańszy w utrzymaniu, co sprawia, że w efekcie może wyjść nas znacznie taniej niż klasyczne budownictwo. Według szacunków pieniądze włożone w budowę można odzyskać już w kilka lat, mniej płacąc za energię. To oznacza, że dom energooszczędny jest naprawdę dobrą inwestycją. W perspektywie wielu lat generuje duże oszczędności. Warto więc dołożyć 10 procent do budowy, żeby potem płacić mniej za rachunki. Inwestycja w ekologiczne budownictwo szybko i z nawiązką się zwraca, a dom energooszczędny zapewnia domowników komfortowe warunki do życia: bez względu na pogodę, w domu jest ciepło i przytulnie.

Udostępnij:

Komentarze

Czytaj również

Reklama:

Najczęściej czytane