Dobre wina prosto z Polski Wesele i Ślub z weselicho.net

  • 64 najlepsze piosenki na pierwszy taniec
  • Sesja ślubna - niebanalne pomysły
  • Kto powinien wybrać pierścionek zaręczynowy?
  • Świadkowie na ślubie. Jak ich wybrać?
  • Zespół na wesele - trudny wybór ?

Dobre wina prosto z Polski

Dobre wina prosto z Polski
Średnio 4.50 na 2 głosów

Wiele się ostatnio mówi o odrodzeniu polskiego winiarstwa. Nic dziwnego bowiem dobrych winnic w naszym kraju nie brakuje. Na południu mamy np. Jurę, Srebrną Górę i Winnicę Wieliczka. Na wchodzie króluje Skarpa Dobrska i Rzeczyca. Zachód słynie natomiast z Winnicy Turnau, a północ to siedziba Winnicy Gorło.

Wina z Polski

Nie tylko Polacy doceniają wina rodzimej produkcji. Coraz częściej sięgają po nie również zagraniczni turyści. Producenci zadbali o to, aby mieli w czym wybierać. W Polsce wytwarza się więc zarówno wino czerwone, białe, różowe, jak i musujące. Co więcej, nasza rodzima tradycja winiarska sięga XII wieku. Już wówczas na terenach Płocka i Włocławka uprawiano winorośle do produkcji win. Choć dzisiaj większość polskich winnic ulokowanych jest na wschodzie i na południu kraju, również w innych jego częściach spotkamy mniejsze i większe winiarskie biznesy.

Polskie wina powstają między innymi z winorośli szlachetnej, której naukowa nazwa brzmi vitis vinifera. Poza nią często spotykamy odmiany hybrydowe. Z tych ostatnich powstają przepyszne rieslingi, chardonnaye, kernlingi, pinot noiry, Rondo czy Regenty.

W Polskich winach można znaleźć szeroką gamę smaków. W polecanym przez wielu Pinot Gris ze Wzgórz Trzebnickich odnajdziemy aromaty gruszki i marakui. Równie ciekawe są Wina białe wytrawne Solaris z Winnicy Jura. Pobudzi ono nasze kubki smakowe dzięki wspaniałym owocowym nutom: gruszki, jabłka, miodu i cytrusów. To tylko dwa przykłady dobrych polskich win. Zachęcamy do samodzielnych poszukiwań – na szczęście nietrudno o dobry sklep z winami z polskim asortymentem.

Sukcesy polskich win

Polskie wina smakują nie tylko amatorom, ale też profesjonalistom. Dowodem na to są liczne nagrody na festiwalach winiarskich. W konkursie „Polskie Korki 2019” na czołowych miejscach uplasowały się winnice: Turnau, Dwór Sanna i Winnica Płochockich. Wśród win, które zyskały najlepsze oceny znalazły się m.in.: Riesling 2018 Turnau, Johanniter 2016 Dwór Sanna, Rose 2017 Turnau, Pinot Noir 2016 Winnica Płochockich i Riesling/Johanniter 2017 Saganum. Wśród ważnych „winnych” wydarzeń warto wymienić także Międzynarodowy Konkurs Win „Galicja Vitis”. Tegoroczna edycja konkursu miała miejsce w maju w Zakopanem. W przeciwieństwie do „Polskich Korków” laureatami „Galicja Vitis” są wina z całej Europy.

Udostępnij:

Komentarze

Czytaj również

Reklama: