Jak wybrać fotografa na wesele? Wesele i Ślub z weselicho.net

Jak wybrać fotografa na wesele?

Jak wybrać fotografa na wesele?

Fotografia ślubna to sztuka, która wymaga nie tylko doskonałych umiejętności technicznych, lecz także dostosowania się do wizji i oczekiwań państwa młodych. Uchwycenie tak ważnych, ale i niezwykle ulotnych chwil w życiu dwójki ludzi wymaga wprawnego oka i wielkiej wrażliwości. Nie bez powodu znalezienie dobrego fotografa na wesele to wbrew pozorom nie taka łatwa sztuka.

Sprawdź kompetencje fotografa

Zdjęcia ślubne to wyjątkowy rodzaj fotografii. Wybierając osobę, która miałaby je robić, szczególną więc uwagę na samym początku należy poświęcić sprawdzeniu wiedzy i doświadczenia danej osoby. Oczywiście jeśli nie jesteś z wykształcenia fotografem, trudno będzie ci profesjonalnie ocenić jego dokonania. Nie potrzeba jednak szczególnej wiedzy do tego, aby ocenić, czy zdjęcia znajdujące się w portfolio fotografa Ci się podobają czy nie. Koniecznie trzeba zacząć właśnie od przeprowadzenia takiej analizy. Zanim się do kogokolwiek odezwiesz i umówisz na rozmowę, sprawdź, czy ma na stronie fotografa można zapoznać się z jego portfolio. Wiele Ci ono powie o samym fotografie, o jego stylu, o najczęściej wykonywanych zdjęciach, a także o klimacie w jakim wykonuje on zwykle realizowane przez siebie sesje. Szczególną uwagę należy zwrócić także na to, ile typowo ślubnych zdjęć fotograf do tej pory wykonał. Czy są to raczej okazjonalne zlecenia, czy być może właśnie w tej tematyce dana osoba się specjalizuje.

Fotograf na wesele z Torunia powinien Ci także możliwie jak najszybciej zaprezentować swoją propozycję współpracy. Chodzi przede wszystkim o szczegółowe ustalenie, co wchodzi z zakres oferty. Pamiętaj, że trzeba sprawdzić, ile godzin na weselu zamierza być fotograf, czy przewiduje sesje dla gości, czy w ramach zlecenia może przygotować dla nich specjalną fotobudkę, ile kopii zdjęć przygotuje, a także czy oprócz reportażu ślubnego w zakres oferty wchodzi sesja ślubna. Warto upewnić się także, jaki sprzęt ze sobą będzie miał fotograf, czy ze swojej strony musisz zapewnić mu jakieś dodatkowe wsparcie. Precyzyjne ustalenia pozwolą uniknąć bolesnych rozczarowań.

Zdjęcia ślubne w klimacie

Kompetencje, doświadczenie i finansowa atrakcyjność oferty ślubnej to jeszcze nie wszystko. Zanim zdecydujesz się na współpracę z fotografem, spotkaj się z nim i przeprowadź szczegółowy wywiad. Chodzi tutaj już nie o umiejętności, ale o to, w jakim stylu, z jakim rozłożeniem akcentów fotograf proponuje wykonanie zdjęć ślubnych. Warto, żebyście jako państwo młodzi na samym początku ustalili wspólną płaszczyznę oczekiwań i możliwości. Jest to szczególnie istotne, jeśli chodzi o zdjęcia z kościoła i późniejszą sesję ślubną. Musicie razem z fotografem mieć na to wspólny pomysł, który wam jako klientom odpowiada, a któremu on jako fotograf może sprostać. W dużej mierze chodzi tutaj przede wszystkim o pewne porozumienie i wzajemne zrozumienie z obu stron. Jeśli uda się je osiągnąć, to można mieć nadzieję, że fotografia ślubna spełni pokładane w niej oczekiwania. Dlatego właśnie zaleca się spotkanie z fotografem w cztery oczy i zwykłą rozmowę. Podczas dyskusji bardzo szybko zorientujesz się, czy czujesz, że macie jakąś wspólną wizję, że odpowiada ci wyczucie i estetyka danej osoby, czy jednak nie. Portfolio jest oczywiście bardzo ważnym wyznacznikiem i wskazówką, nie zastąpi jednak bezpośredniej rozmowy. Takie szczegółowe omówienie zadań z fotografem i wizji samych zdjęć pozwoli ci uniknąć wielu niepotrzebnych nerwów już podczas samego ślubu i wesela. Będziecie mogli zapomnieć o obecności fotografa i cieszyć się najważniejszym momentem w waszym wspólnym, rozpoczynającym się własnie życiu.

Materiał partnera serwisu

Udostępnij:

Komentarze

Średnio 4.50 na 2 głosów

Czytaj również

Wedding planner czy ślub na własną rękę?
Wedding planner czy ślub na własną rękę?
Zaproszenia ślubne glamour - zaproś gości z klasą
Zaproszenia ślubne glamour - zaproś gości z klasą
Drobiazgi na wesele - o czym warto pamiętać?
Drobiazgi na wesele - o czym warto pamiętać?
Reklama: