Jak wybrać suknię ślubną? Wesele i Ślub z weselicho.net

Jak wybrać suknię ślubną?

Jak wybrać suknię ślubną?

Ślub i wesele to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. W przypadku przyszłych panien młodych istotne są same przygotowania do uroczystości oraz wybór odpowiedniej sukni ślubnej. W głowach kobiet rodzą się pytania, jak wybrać tę jedną jedyną kreację? Na co zwrócić uwagę? Czym się kierować?

Suknia ślubna – jak wybrać tę idealną?

Poszukiwania sukni ślubnej należy rozpocząć wcześnie, najlepiej już dziesięć, dwanaście miesięcy przed zaplanowaną datą ślubu. Zbyt późna wycieczka po salonach mody ślubnej może skończyć się tym, że wybrana kreacja nie będzie spełniała oczekiwań przyszłej panny młodej. Przed wizytą w sklepach najlepiej jednak zrobić wcześniejsze rozeznanie i poszukać inspiracji, np. w Internecie. Często zdarza się, że kobiety mierzą wymarzony rodzaj sukni, a w rzeczywistości okazuje się on kompletnie niedopasowany do ich figury. W takich przypadkach nie należy upierać się przy danym fasonie, lecz kontynuować poszukiwania.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Suknia ślubna – jak wybrać, ile kosztuje strój dla panny młodej?

Suknie ślubne mogą mieć różne kroje. Wśród najczęściej spotykanych wymienia się:

  • model klasyczny – góra dopasowana, rozszerzona spódnica
  • model princessa – gorset z szerokim dołem (zazwyczaj z kilku warstw tiulu)
  • model grecki – góra odcinana pod biustem, dół z lejącego się materiału
  • model w kształcie „A” – suknia rozszerza się ku dołowi, wyraźnie układając się w kształt litery „A”
  • model syrenki – kreacja mocno dopasowana do ciała, rozszerza się od kolan w dół
  • model hiszpański – suknia z asymetryczną spódnicą (z przodu krótsza niż z tyłu)
  • model prosty – minimalistyczny, prosty krój, czasami w spódnicy rozcięcie (rozporek)

Kroje sukien ślubnych to nie jedyny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Przyszłe panny młode powinny również uwzględnić:

  • rodzaj dekoltu, np. prosty, kwadratowy, w kształcie serca, w kształcie łódki, wiązany na szyi, hiszpański, w kształcie litery „V”, zabudowany
  • kolor – według tradycji suknia ślubna powinna być biała, jednak coraz więcej kobiet decyduje się na pewne odstępstwa i wybiera, np. barwę beżu, cappuccino, ecru czy bladego różu. Kolor kreacji należy dobrać do urody przyszłej panny młodej
  • długość sukni – nie zawsze musi być to długa suknia, spotykane są również kreacje przed i za kolano
  • typ rękawów – bez rękawów, na cienkie ramiączka, krótki rękawek czy też długi rękaw
  • rodzaj zapięcia gorsetu – na guziki, na suwak, łączony, sznurowany itp. możliwości jest wiele
  • dodatkowe akcesoria – np. suknia z trenem
  • garnitur przyszłego pana młodego oraz wystrój sali – w dzisiejszym świecie ważne jest, aby wszystkie elementy świetnie komponują się ze sobą; dlatego też dobrze, gdyby suknia korespondowała z garniturem pana młodego oraz wystrojem sali, na której ma się odbyć wesele.

Ile kosztuje suknia ślubna?

Przyszła panna młoda może zdecydować się na kreację z salonu, od krawcowej, używaną lub od projektanta. W zależności od dokonanego wyboru musi liczyć się z różnymi kosztami. Oto możliwe opcje wyboru:

  • suknia ślubna z salonu, ok. 2 000 – 15 000 złotych – można kupić tańszą kreację lub droższą, wszystko uzależnione jest od rodzaju wykorzystanych materiałów, dodatków, a także samej renomy salonu mody ślubnej
  • szycie sukni ślubnej u krawcowej, ok. 1 000 – 3 000 złotych – wiele krawcowych oferuje taką usługę; przed decyzją o szyciu sukni u krawcowej, zaleca się jednak przejrzenie jej portfolio, aby mieć pewność co do jej stylu, gustu i przede wszystkim kompetencji; w tym konkretnym przypadku należy jednak pamiętać o tym, że nie każda krawcowa podejmie się realizacji projektu według wyłącznie pomysłu klientki
  • suknia ślubna używana, od ok. 500 złotych wzwyż – jeżeli nie zależy nam na tym, aby suknia była z najnowszej kolekcji, warto rozważyć zakup używanej kreacji, to duża oszczędność dla portfela, a nie wszystkie przyszłe panny młode chcą wydawać fortunę na nową kreację na jedną noc; na lokalnych portalach aukcyjnych, grupach w serwisach społecznościowych czy formach tematycznych można wyszukać mnóstwo ofert używanych sukien ślubnych,
  • suknia od projektanta, ok. 6000 – 20 000 złotych – z takiego rozwiązania korzystają panny młode, które pragną, aby ich kreacja była wyjątkowa i niepowtarzalna, projektant zawsze służy fachową poradą, dobierając suknię i dodatki do gustu klientki oraz typu jej urody; zasada jest jednak prosta – im bardziej oryginalny pomysł, tym cena kreacji wyższa.

Alternatywą dla zakupu sukni ślubnej jest jej wypożyczenie. Zazwyczaj koszt wynajęcia kreacji na kilka dni, tj. dzień ślubu, sesja zdjęciowa, to ok. 30 – 60% ceny regularnej konkretnego modelu. Najczęściej jest to ok. 500 – 2 000 złotych. W cenę może, lecz nie musi być wliczone czyszczenie kreacji przed oraz po wypożyczeniu.

Jak sfinansować suknię ślubną?

Jeżeli brakuje nam pieniędzy na wymarzoną suknię ślubną możemy zdecydować się na pożyczkę. Interesującym rozwiązaniem jest to oferowane przez firmę Dziesiątka Finanse. Nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu. Wówczas np. koszt zakupu sukni ślubnej można rozłożyć na raty, które nie będą stanowiły większego obciążenia dla domowego budżetu.

Udostępnij:

Komentarze

Średnio 4.50 na 2 głosów

Czytaj również

ELEGANCKIE SUKIENKI WIECZOROWE, czyli wybieramy sukienkę na wesele 2019!
ELEGANCKIE SUKIENKI WIECZOROWE, czyli wybieramy sukienkę na wesele 2019!
Jak wybrać buty na wesele?
Jak wybrać buty na wesele?
Jakie buty do sukienki na wesele?
Jakie buty do sukienki na wesele?
Reklama: