Jak zorganizować wieczór panieński Wesele i Ślub z weselicho.net

Jak zorganizować wieczór panieński

Jak zorganizować wieczór panieński

Nie ulega wątpliwości, iż wieczór panieński to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu przyszłej Panny Młodej. W końcu to ostatnie chwile przed pożegnaniem stanu wolnego. To również doskonała okazja, aby odstresować się od natłoku obowiązków związanych z planowaniem ślubu i wesela. Jedno jest pewne - to wydarzenie powinno być niezapomniane. Zazwyczaj organizację wieczoru panieńskiego powierza się świadkowej lub przyjaciółce Panny Młodej. Zastanawiasz się, jak zorganizować wymarzony wieczór panieński? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Skąd wziął się zwyczaj organizowania wieczoru panieńskiego?

W Polsce tradycja organizowania wieczoru panieńskiego znana jest już od wielu lat. Jednak skąd wywodzi się zwyczaj planowania takiego przyjęcia? Pierwsze wzmianki dotyczące tego wydarzenia przypadają na XVIII wiek, kiedy to dziewczęta stanu wolnego gromadziły się w domu przyszłej Panny Młodej w przeddzień ślubu. Zaproszone panny plotły wianki, warkocze oraz zajmowały się pieczeniem ciast. Tradycyjnym staropolskim ciastem był tzw. kołacz, który miał symbolizować przyszłe życie małżonków. Gdy wypiek był udany, wówczas wróżyło to zgodne, udane małżeństwo. Natomiast, kiedy wyszedł zakalec oznaczało niezgodę pomiędzy małżonkami.

Młode panienki dekorowały również rózgę weselną. Była to gałąź, na której znajdowały się jabłka, orzechy oraz kawałki bibuły. W dniu ślubu ową rózgę wręczano staroście weselnemu. Dziewczęta wspólnie śpiewały smutne piosenki, którym niejednokrotnie towarzyszyło dużo smutku i łez. W ten sposób miały pożegnać ostatnie chwile wolnego stanu swojej koleżanki. Wraz z biegiem lat wieczór panieński nieco zmieniał swój charakter. Tuż po zakończeniu II wojny światowej spotkania odbywały się w gronie najbliższych. Huczne świętowanie wieczoru panieńskiego pojawiło się w Polsce dopiero w latach 90.

Jak zorganizować wieczór panieński?

Główny organizator wydarzenia

Wprawdzie organizacja wieczoru panieńskiego nie jest tak skomplikowana, jak organizacja ślubu i wesela, niemniej jednak warto powierzyć to zadanie osobie, która doskonale zajmuje się planowaniem. Najczęściej obowiązek ten przypada świadkowej. Natomiast w praktyce może zdarzyć się tak, że mieszka ona zbyt daleko lub jest rodziną ze strony Pana Młodego i nie do końca zna jego przyszłą małżonkę, dlatego też w takim przypadku zadanie to zwykle spoczywa na barkach bliskiej przyjaciółki Panny Młodej.

W celu uniknięcia niepotrzebnego chaosu, warto wytypować jedną osobę, która zajmie się planowaniem imprezy. Oczywiście wszystkie decyzje powinny być podejmowane w porozumieniu z pozostałymi uczestniczkami wieczoru panieńskiego. Dzięki temu możliwe jest stworzenie zabawy pełnej wrażeń.

W obecnych czasach bardzo popularne stało się korzystanie z usług firmy eventowej lub konsultantki. Rozwiązanie to jest nieco droższe niż w przypadku samodzielnej organizacji imprezy, jednak pozwala zaoszczędzić niepotrzebnego stresu związanego z przygotowaniami. Wówczas świadkowa bądź najbliższa przyjaciółka nie musi martwić się o szczegóły, gdyż firma dopnie wszystko na ostatni guzik.

Termin wieczoru panieńskiego

Kolejną równie istotną kwestią jest odpowiednie zaplanowanie terminu wieczoru panieńskiego. Nie da się ukryć, że im więcej osób zostanie zaproszonych, tym trudniej wybrać odpowiednią datę dla wszystkich uczestniczek imprezy. Dlatego też dokładne określenie daty powinniśmy rozpocząć co najmniej trzy tygodnie wcześniej.

Znając konkretny termin imprezy istnieje większa szansa, iż uczestniczki nie zaplanują sobie nic na ten dzień. Uprzednie wybranie terminu stwarza większe szanse na rezerwację stolika w restauracji bądź wynajem sali. Dobrym pomysłem jest stworzenie wydarzenia na portalu społecznościowym, gdzie członkinie imprezy będą mogły bez przeszkód się komunikować, a także dzielić swoimi pomysłami.

Najlepiej, gdy wieczór panieński odbędzie się na około 1-2 tygodnie przed dniem ślubu. Przede wszystkim najważniejsze jest, aby wybrany termin odpowiadał przyszłej Pannie Młodej. Organizując imprezę odpowiednio wcześniej z pewnością nie obciążymy napiętego grafiku przyszłej małżonki (szczególnie w tych ostatnich dniach). Zazwyczaj tego typu zabawy nie organizuje się w przeddzień ślubu, gdyż tak naprawdę nie wiadomo, jak potoczy się impreza w gronie najbliższych przyjaciółek.

Lista gości i budżet

Niezbędnym krokiem w organizacji tego typu imprezy jest wytypowanie listy uczestniczek. Aby nikogo nie pominąć, listę gości warto ustalić z Panną Młodą. W końcu to jej święto, więc warto, aby spędziła ten dzień w gronie najbliższych koleżanek. Oczywiście przyjęło się, że na wieczór panieński zaprasza się tylko osoby płci żeńskiej. Co prawda zasadę tę można złamać i bawić się również w towarzystwie mężczyzn. Na zabawę z pewnością nie zostaną zaproszone osoby, z którymi przyszła małżonka nie jest zbyt mocno zżyta. Podczas tego wieczoru Panna Młoda powinna czuć się swobodnie i komfortowo.

Wieczór panieński powinien być bez wątpienia finansowany przez wszystkie uczestniczki, oczywiście z wyjątkiem Panny Młodej. Koszt takiego przyjęcia uzależniony jest przede wszystkim od ilości osób oraz miejsca, w jakim zabawa zostanie zorganizowana. Należy pamiętać, aby kwota ta nie była za bardzo wygórowana i oscylowała w miarę możliwości wszystkich uczestniczek imprezy. Zazwyczaj waha się ona w granicach od 100-200 zł za osobę. Warto również pomyśleć o upominku dla przyszłej małżonki, który będzie jednocześnie pamiątką tej niezapomnianej imprezy.

Wieczór panieński - wybór miejsca

Charakter imprezy oraz wybór miejsca na wieczór panieński powinny być uzależnione przede wszystkim od upodobań Panny Młodej. Uczestniczki powinny pamiętać, że to jej dzień i powinny zaplanować imprezę zgodną z jej gustem. Bez względu na to czy impreza będzie huczna i szalona, czy może spokojna i kameralna - w każdym przypadku będzie ona idealna.

Pomysłów na organizację zabawy jest mnóstwo. Może być ona zorganizowana zarówno w klubie, jak również w restauracji, sali, ogrodzie, spa, hotelu czy nawet w domu. Oczywiście, jeśli wybrane miejsce wymaga rezerwacji, należy pamiętać, aby zrobić to odpowiednio wcześniej.

Wybierając dogodne miejsce na organizację przyjęcia możemy dyskretnie podpytać przyszłą żonę, jak jej zdaniem powinien wyglądać wymarzony wieczór panieński. Warto zadbać również o atrakcje. Jedną z najczęściej wybieranych jest ekskluzywna limuzyna, która zawozi uczestniczki imprezy z miejsca na miejsce. Wynajęcie takiego samochodu to doskonały pomysł, ponieważ przyszła Panna Młoda będzie mogła faktycznie poczuć się najważniejsza tej nocy.

Jeśli budżet przeznaczony na organizację wieczoru panieńskiego nie jest zbyt ograniczony, dobrym rozwiązaniem jest wyjazd na weekend w góry lub nad morze, co na pewno pozwoli oderwać się od natłoku spraw związanych z przygotowaniem do najważniejszego dnia w życiu.

Temat przewodni przyjęcia

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez uczestniczki przyjęcia jest to, w co się ubrać. Ciekawym rozwiązaniem jest zorganizowanie imprezy tematycznej. Organizując tego typu przyjęcie należy przede wszystkim kierować się upodobaniami Panny Młodej. Może być to zarówno postać z ulubionego filmu, bajki czy wybranego gatunku muzycznego.

Ciekawe propozycje strojów można znaleźć tutaj: https://strojeprzebrania-krakow.pl/.

Wiele wieczorów panieńskich odbywa się w stylu pin-up bądź hawajskim, co niewątpliwie jest doskonałym urozmaiceniem zabawy. Na imprezie w stylu pin-up możecie wykorzystać wiele rozmaitych dodatków, tj. opaski, gorsety i rozkloszowane spódnice. Oczywiście nie zapomnijcie również o czerwonej szmince. Impreza w takim stylu z pewnością pozwoli poczuć się kobieco.

Tematów przewodnich imprezy może być mnóstwo. Natomiast, jeśli nie ma bliżej określonego motywu, który będzie królował na zabawie, uczestniczki mogą zdecydować się na urozmaicenie jej gadżetami. Możemy do nich zaliczyć diabelskie rogi, ogony, skrzydła anioła czy koronę z welonem. To wprawdzie niewielkie, ale bardzo gustowne dodatki, które podkreślą nasz wygląd na wieczorze panieńskim. Na rynku dostępnych jest wiele wypożyczalni strojów, dzięki którym odmienimy swój codzienny wygląd, a jednocześnie będą swoistym urozmaiceniem imprezy, jaką jest wieczór panieński.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, iż wieczór panieński to jedna z ostatnich imprez w życiu kobiety, w której bierze udział jako panna. Jest ona organizowana raz w życiu, dlatego powinna być spełnieniem marzeń przyszłej Panny Młodej.

Klucz do udanego przyjęcia tkwi w przygotowaniach. Ciężar ten spoczywa z reguły na jednej osobie, która najlepiej zna Pannę Młodą. Oczywiście nieocenionym wsparciem są również pozostałe uczestniczki zabawy. Udany wieczór panieński z pewnością pozostanie w pamięci Panny Młodej przez wiele lat i z uśmiechem na ustach będzie wracać do tych cudownych chwil!

Udostępnij:

Komentarze

Średnio 4.67 na 3 głosów

Czytaj również

Zaproszenia ślubne oraz dekoracje - jak połączyć jedno z drugim?
Zaproszenia ślubne oraz dekoracje - jak połączyć jedno z drugim?
Wesele nad Wisłą w Płocku
Wesele nad Wisłą w Płocku
Top 5 gadżetów na wieczór panieński!
Top 5 gadżetów na wieczór panieński!
Reklama: