Koperta na ślubie - ile do niej włożyć Wesele i Ślub z weselicho.net

  • Zespół na wesele - trudny wybór ?
  • Świadkowie na ślubie. Jak ich wybrać?
  • 64 najlepsze piosenki na pierwszy taniec
  • Sesja ślubna - niebanalne pomysły
  • Kto powinien wybrać pierścionek zaręczynowy?

Koperta na ślubie - ile do niej włożyć

Koperta na ślubie -  ile do niej włożyć
Średnio 4.50 na 2 głosów

Każdy, kto dostał zaproszenie na ślub prędzej, czy później staje przed problemem: ile włożyć do koperty. Jeśli decydujemy się wręczyć młodej parze pieniądze lub też jest to efekt ich wyboru i prośby zawartej w zaproszeniu, pojawia się dylemat jaka kwota będzie odpowiednia.

Nikt w końcu nie chce wyjść na kutwę trzymającą się za kieszeń. Z drugiej zaś strony nie każdego stać na robienie kosztownych prezentów… Jak to jest w takim razie z kopertami na ślubach, a w zasadzie z ich zawartością? Jaka kwota jest nazwijmy ją „standardową”, a jaka zdecydowanie za niska? Czy istnieją niepisane zasady co do wręczania gotówki? O tym opowiemy wam w naszym artykule.

Kilka dominujących zasad

Tak naprawdę nie ma jednej, uniwersalnej zasady mówiącej ile powinno znaleźć się w ślubnej kopercie. Myśląc o pieniądzach wręczanych do koperty przyjąć można jedną z kilku strategii, jakie zazwyczaj wchodzą w tym przypadku w grę.

Tyle, na ile mnie stać

Wśród młodszych zwłaszcza osób panuje zasada, iż do koperty wkłada się taką kwotę, na jaką stać zaproszonego gościa. Może być to więc kwota rzędu 100-200 zł od osoby lub 200-300 od pary. Kwotę tę w takim przypadku uzależnia się także od stopnia zażyłości z młodą parą – jeśli jest to bliska rodzina, zwykle w kopercie ląduje w takim przypadku około 150-300 zł od pary. Osoby, które mają zasobniejsze portfele decydują się na włożenie kwoty około 400-500 zł od pary. Istotne znaczenie mają tu też dodatkowe koszty, jakie ponieść musi zaproszona para – jeśli przyjeżdża z daleka, jej wydatki na przygotowanie do ślubu rosną, zwłaszcza, że ponieść musi spore koszty podróży. Jeśli para młoda nie zapewnia noclegu, wówczas kolejnym wydatkiem jest też opłata za nocleg we własnym zakresie. Wówczas spokojnie i bez skrępowania można do koperty włożyć niską kwotę.

Zwrot kosztów wesela

Często zaproszone pary przyjmują inną strategię. W kopercie dla nowożeńców znaleźć można kwotę, która jest adekwatna do kosztów, jakie ponoszą młodzi za zaproszenie danej pary na ślub. W takim przypadku bierze się pod uwagę koszty organizatorów typu opłata za catering, salę, alkohol itp. Wówczas zwykle w kopercie znajduje się 400-500 zł od pary. Ma zwrócić to wydatki państwa młodych lub ich rodziców za ślub i wesele.

Z naddatkiem

Jeszcze inną możliwością jest włożenie do koperty więcej niż 500 zł. Przeważnie jest to kwota rzędu 500-1500 zł od pary, choć zdarzają się i przypadki znacznie większego podarunku. Zwykle opcję tę wybierają najbliżsi krewni, serdeczni przyjaciele, czy rodzice chrzestni. Większa kwota ma pokryć koszty wesela za zaproszonych gości, a jednocześnie pozwolić młodej parze na zakup czegoś, co będzie dla nich świetną pamiątką po ślubie, czy też czegoś praktycznego, co przyda im się w domu. Pieniądze te mogą poświęcić też na spełnienie marzeń – wszystko zależy od tego jaką kwotę para uzyska i jakie ma najważniejsze życzenia i priorytety.

Nie samą kasą żyje para młoda

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Nie ma co stresować się wysokością kwoty, jaką wrzucacie do koperty. Jeśli nie stać was na włożenie dużej kwoty, nie rezygnujcie z udziału w ślubie. Bo przecież jeżeli dostaliście zaproszenie na ślub, dla pary młodej najistotniejsze jest nie to, ile gotówki z niej wyciągną, ale fakt, że pojawiliście się na uroczystości i wspólnie świętowaliście ten wyjątkowy dzień. A to przecież bezcenne. Nie do zastąpienia żadnymi pieniędzmi. I choć oczywiście para młoda ucieszy się z ofiarowanej gotówki, to jednak nie ona jest w tym wszystkim najważniejsza.

Artykuł powstał przy współpracy z firma zapi.pl producentem luksusowej papeterii ślubnej

Udostępnij:

Komentarze

Czytaj również

Reklama: