Na co zwrócić uwagę wybierając restauracje weselną? Wesele i Ślub z weselicho.net

 • Zespół na wesele - trudny wybór ?
 • Kto powinien wybrać pierścionek zaręczynowy?
 • Trzy pytania, które warto zadać sobie przed zakupem obrączek ślubnych
 • 64 najlepsze piosenki na pierwszy taniec
 • Świadkowie na ślubie. Jak ich wybrać?
 • Sesja ślubna - niebanalne pomysły

Na co zwrócić uwagę wybierając restauracje weselną?

Na co zwrócić uwagę wybierając restauracje weselną?
Średnio 5.00 na 2 głosów

Przyjęcie weselne, żeby było udane, musi być dobrze zorganizowane, a do tego odbyć w odpowiednim miejscu. W czasie przygotowań do wesela jedną z najważniejszych decyzji przyszłej pary młodej jest wybór sali weselnej. Oferty restauracji są bardzo różnorodne, jak jednak spośród gąszcza propozycji wnętrz, menu i innych atrakcji wybrać takie miejsce, dzięki któremu ten wyjątkowy dzień w naszym życiu będzie fantastyczny i niezapomniany.

Sala weselna to nie tylko wnętrze – przyszli małżonkowie muszą pamiętać, że to w sali odbędzie się zdecydowana większość ich przyjęcia weselnego, a właściciel czy manager lokalu jest właściwie współorganizatorem naszego wesela. Jego rolą jest zapewnienie jakości wnętrza, dekoracji, pysznego jedzenia dla wszystkich gości, miejsca dla zespołu i umożliwienia zorganizowania takich atrakcji, o jakich marzymy.

Wybór sali na przyjęcie weselne należy rozpocząć stosunkowo szybko – to wolne miejsca w lokalu ostatecznie będą miały wpływ na datę ślubu. Sale cieszące się najlepszą opinią trzeba czasami rezerwować z trzyletnim wyprzedzeniem – zwłaszcza jeśli chcemy mieć ślub w weekend letnich miesięcy. To bardzo trudny wybór, zwłaszcza że tak wcześnie pary nie wiedzą jeszcze, jak ma szczegółowo przebiegać uroczystość.

O czym należy pamiętać wybierając sale weselną?

 • Cena – koszt restauracji stanowi największą część budżetu weselnego. Sama jednak cena za 1 osobę nic nie znaczy – trzeba dopytać, co zawiera się w tej cenie – jaki typ menu, czy również napoje bezalkoholowe bez limitu oraz co najważniejsze, czy lokal zagwarantuje niezmienność ceny na umowie;
 • Lokalizacja – w kwestii logistycznej organizacji wesela umiejscowienie sali ma duże znaczenie, zwłaszcza jeśli goście przyjeżdżają z daleka;
 • Menu weselne – jaki rodzaj jedzenia serwuje sala, jakie dania znajdą się w menu, w jaki sposób jest podawane, na ile osób przypada jedna patera/zestaw, czy słodycze i tort są w cenie;
 • Wystrój wnętrza – styl sali powinien być dopasowany do charakteru całego przyjęcia i gustów młodej pary, to oni muszą tam się czuć dobrze. Ważny jest również układ stołów oraz miejsce do zabawy tanecznej. Wszystko musi ze sobą współgrać, dlatego warto też dopytać, czy lokal gwarantuje dekoracje stołów i czy jest wśród nich jakiś wybór;
 • Parking, obejście – każdy z gości czasami chce zaczerpnąć świeżego powietrza, a jeśli na weselu będą dzieci przyda się mini plac zabaw, dlatego przyszli małżonkowie powinni zwrócić uwagę na to, co znajduje się wokół sali – może to być przyjemny ogród albo niebezpieczna droga;
 • Baza noclegowa – bezpłatny apartament dla nowożeńców w dzisiejszych czasach jest już standardem, jednak coraz częściej goście chcą wynająć pokój na nocleg, zwłaszcza jeśli pochodzą z daleka. Trzeba więc dopytać, ile pokojów oferuje restauracja oraz w jakich cenach;
 • Klimatyzacja – w lecie to niemal podstawa udanego przyjęcia weselnego. Nawet jeśli na zewnątrz jest chłodno ilość osób w sali będzie tak spora, że bez klimatyzacji ciężko będzie się obejść. Dobrze jednak wiedzieć, czy lokal uruchamia klimatyzację, na jakie temperatury oraz w jakich miejscach znajdują się nawiewy – warto to wiedzieć przy planowaniu układu stołów.

Kilka praktycznych porad i najważniejsze pytania do managera:

 1. Planując wesele mamy już preferencje co do lokalizacji, wyglądu wnętrza i terminu przyjęcia. To również moment zderzenia marzeń z rzeczywistością, gdyż znamy mniej więcej nasze możliwości finansowe. Najpierw warto sprawdzić w Internecie, które sale nam się podobają i są w dogodnej lokalizacji.
 2. Do wybranych trzech, maksymalnie pięciu restauracji warto zadzwonić i zapytać o wolne terminy, cenę za 1 osobę (oraz co ona zawiera) oraz możliwość zobaczenia sali. Już w rozmowie telefonicznej można wyczuć, czy z daną osobą chcemy współpracować przy organizacji naszego wymarzonego wesela. Jeśli tak, warto omówić się na wizytę w lokalu.
 3. Na wizytę w restauracji weselnej przyszła młoda para powinna wybrać się z zaufaną osobą – którymś z rodziców czy przyjaciół, którzy trzeźwym okiem ocenią, czy to miejsce będzie idealne na wesele. Warto też wcześniej przygotować sobie listę niezbędnych pytań do managera m.in. Czy napoje bezalkoholowe są limitowane? Czy sala odpowiada za dekoracje stołów? Czy restauracja jest klimatyzowana? Czy w danym dniu w lokalu odbędą się inne imprezy? Czy proponowana cena będzie zagwarantowana w umowie? Czy są jakieś koszty dodatkowe?
 4. Odpowiedzi warto zanotować. Jeśli już czujemy, że dana restauracja jest idealnym na nasze wesele, warto jednak zobaczyć przynajmniej dla porównania jedną inną salę. Ostateczną decyzję o wyborze lepiej też podjąć w kolejnych dniach, a nie pod wpływem chwili i emocji.
 5. Jeśli rzeczywiście zdecydujemy się już ostatecznie na salę weselną powinniśmy umówić się na kolejne spotkanie z managerem, by podpisać umowę i wpłacić zaliczkę. Pamiętajmy, żeby na umowie znalazły się wszystkie nasze ustalenia.
Udostępnij:

Komentarze

~Edyta - Bardzo przydatne rady, również kierowaliśmy się takimi kryteriami, aby sala nie była zbyt mała/duża, aby była jasna i miała dobrą akustykę ,a do tego żeby było dobre jedzenie, parking, hotel i klimatyzacja :) Wybraliśmy Hotel Biały Dom w Paniówkach, bo wszystkie te punkty nam się sprawdziły i byliśmy bardzo zadowoleni :)
2019-11-16 16:16:09

Czytaj również

Reklama:

Najczęściej czytane