Parę słów o tym czym jest wine pairing. Wesele i Ślub z weselicho.net

  • Zespół na wesele - trudny wybór ?
  • Trzy pytania, które warto zadać sobie przed zakupem obrączek ślubnych
  • Sesja ślubna - niebanalne pomysły
  • Świadkowie na ślubie. Jak ich wybrać?
  • 64 najlepsze piosenki na pierwszy taniec
  • Kto powinien wybrać pierścionek zaręczynowy?

Parę słów o tym czym jest wine pairing.

Parę słów o tym czym jest wine pairing.
Średnio 4.50 na 2 głosów

Sztuka łączenia poszczególnych składników dania jest trudna. Równie trudne jest dobranie do niej odpowiedniego wina, które nie zabije jej smaku, a wręcz przeciwnie: podkreśli go. Większość z nas ma niezwykle małą wiedzę na temat samego wina. Wybranie konkretnego gatunku tego trunku do danej potrawy to wiedza znana tylko nielicznym.

Większość z nas wie, że wina białe doskonale podkreślają smak dań z ryb, a czerwone potraw z czerwonego mięsa, szczególnie z wołowiny. Aromat i smak wina mogą jednak przytłoczyć intensywne przyprawy dodane do niektórych dań i na odwrót: potrawa może dominować na smakiem i aromatem dania. Umiejętność dobrania wina do danej potrawy tak, aby wszystkie smaki i aromaty równoważyły się i uzupełniały to właśnie wine pairing.

Jak dobierać wino do potrawy kierując się prostymi zasadami?

Zasada dobierania wina do danej potrawy jest prosta: wino powinno pochodzić z tego samego regionu, z którego pochodzi serwowana potrawa. Jeżeli w trakcie posiłku zostaną podanie dania rodem z włoskiej Toskanii, to najlepszym połączeniem smaków i aromatów będzie toskańskie chianti. Jeżeli w trakcie spotkania przy stole podawane będą różne wina, to najpierw należy podać wina słabsze, mocniejsze podaje się na końcu. Można także na początku podać wino młodsze o bardziej ubogim aromacie.

Łączenie potraw i wina

Wina z potrawami można łączyć na dwa sposoby: metodą podobieństw albo bardziej odważnie, czyli na zasadzie kontrastu. W pierwszym przypadku do dań cierpkich i słonych należy wybrać wina, których poziom kwasowości jest bardzo wysoki. W przypadku deserów wino musi być o wiele bardziej słodkie niż deser. Schłodzone, lekkie wina białe podaje się do przystawek, ale jest jeden warunek: nie mogą one być doprawiane octem winnym. W przypadku jego użycia, należy zastąpić białe wino czerwonym. Do potraw z dziczyzny można podać czerwone wina ze szczepu Merlot. Oczywiście powinno to być wino z wyższej półki cenowej. Smak dań z ryb podkreślą delikatne, wina białe lub musujące. Oczywiście należy pamiętać o ich schłodzeniu. Wina musujące kalifornijskie idealnie podkreślają smak rybnych dań. Wina białe pasują również do fondue i innych dań, w których głównym składnikiem są sery. Czerwony burgund podkreśla smak dań z indyka i kaczki. Do dań z cielęciny warto wybierać przede wszystkim lekkie, młode wina czerwone. Delikatny smak cielęciny podkreślą także musujące wina różowe.

Odpowiednia temperatura dla win czerwonych to 16-20 stopni, dla win białych 8-12 stopni. Warto o tym pamiętać.

Udostępnij:

Komentarze

Czytaj również

Reklama:


Najczęściej czytane