Ślub humanistyczny alternatywą dla tradycyjnego zawarcia związku małżeńskiego Wesele i Ślub z weselicho.net

Ślub humanistyczny alternatywą dla tradycyjnego zawarcia związku małżeńskiego

Ślub humanistyczny alternatywą dla tradycyjnego zawarcia związku małżeńskiego

Ślub humanistyczny jest jedną z form zawarcia małżeństwa zastępującą ceremonię religijną lub ślub cywilny. Jest alternatywą dla osób, dla których ślub cywilny nie jest wystarczający i chcących nadać swojej uroczystości wymiar bardziej indywidualny.

Ślub humanistyczny - co to takiego?

Ślub humanistyczny to ceremonia zaślubin, która nie ma charakteru religijnego, ale opiera się na wartościach humanistycznych i etycznych. W ceremonii tej nie występują elementy religijne, takie jak modlitwy, obrzędy czy błogosławieństwa. Zamiast tego, para młoda i jej goście skupiają się na wyrażeniu swoich wartości, uczuć i zaangażowaniu, jakie przyniosła ze sobą ich miłość.

Ceremonia ślubna humanistyczna to zwykle bardzo indywidualne i intymne wydarzenie, które zapewnia wolność wyboru w kwestii formy i treści przekazu. Pary młode mogą zdecydować, kto będzie prowadził ceremonię, a także jaki będzie jej charakter. Często zdarza się, że celebrantem jest humanista lub inna osoba, która ma doświadczenie w prowadzeniu takich ceremonii.

Jak wygląda ceremonia humanistyczna?

Ceremonia ślubna w stylu humanistycznym może odbywać się w dowolnym miejscu, które jest dla pary ważne i symbolizuje ich związek, na przykład w parku, na plaży, w lesie, w ogrodzie, w domu czy w innym wyjątkowym miejscu. W trakcie ceremonii para młoda może wymienić się przysięgami i złożyć sobie symboliczne upominki, a także poprosić bliskich, aby podzielili się z nimi swoimi refleksjami, życzeniami lub anegdotami. Wszystko to odbywa się w atmosferze szacunku, miłości i tolerancji, w duchu idei humanistycznych.

W przypadku ślubu humanistycznego przysięga może zostać spersonalizowana – napisana przez młodą parę lub mistrza ceremonii. Podczas ceremonii pary młode mają możliwość wyrażenia swojej miłości i szacunku do siebie nawzajem, a także do swojej rodziny i przyjaciół. To wyjątkowa okazja do wyznania swoich wartości i przekonań oraz do uroczystego zawarcia związku małżeńskiego przed swoimi bliskimi.

Pary młode mogą wzbogacić swoją uroczystość o różnego rodzaju elementy, takie jak muzyka, poezja, rysowanie, fotografia, taniec, czy ceremonia zapalania świec, która symbolizuje złączenie dwóch płomieni w jedno. Mogą też zaprosić swoich gości do wspólnego wykonania umówionego rytuału, co dodatkowo podkreśli ważność i znaczenie tego wydarzenia.

Czy ślub humanistyczny jest ważny?

Można stwierdzić, że ślub humanistyczny nie posiada mocy prawnej, podobnie jak ślub kościelny przed wprowadzeniem konkordatu. Nie jest prawnie wiążący, ale jest ważny dla Pary Młodej, jest także ważny społecznie. Ślub humanistyczny w Polsce nie jest prawnie unormowany, przez co związek taki wymaga również formalnej rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Ślub humanistyczny to doskonała alternatywa dla tradycyjnych, religijnych czy urzędowych ceremonii zaślubin. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala parze młodej na wyrażenie swoich uczuć i wartości w sposób autentyczny i osobisty.

Przy współpracy z Namioty weselne RAJT

Udostępnij:

Komentarze

Średnio 4.50 na 2 głosów

Czytaj również

Drobny prezent na ślub - co możesz dołączyć do tradycyjnej „koperty”?
Drobny prezent na ślub - co możesz dołączyć do tradycyjnej „koperty”?
Wyjątkowe upominki dla nowożeńców
Wyjątkowe upominki dla nowożeńców
3 pomysły na wyjątkowe podziękowania dla świadków
3 pomysły na wyjątkowe podziękowania dla świadków
Reklama: