Zaproszenia - obowiązująca etykieta Wesele i Ślub z weselicho.net

  • Zespół na wesele - trudny wybór ?
  • 64 najlepsze piosenki na pierwszy taniec
  • Sesja ślubna - niebanalne pomysły
  • Świadkowie na ślubie. Jak ich wybrać?

Zaproszenia - obowiązująca etykieta

Zaproszenia - obowiązująca etykieta
Średnio 4.50 na 2 głosów

Zapraszanie gości na wesele to jedna z przyjemniejszych rzeczy jakie muszą zrobić narzeczeni przed ślubem. Obowiązuje tu jednak odpowiednia etykieta, której należy przestrzegać, by każdy z gości poczuł się naprawdę zaproszony i chętnie widziany w tym wielkim dla nowożeńców dniu. Co zatem zrobić, by nie zrazić do siebie gości, a wręcz przeciwnie – zachęcić ich do przybycia na uroczystość weselną? Podpowiadamy.

Poinformuj zawczasu

Zwykle zanim wyślemy właściwe zaproszenia do najbliższych nam osób, informowane są one o terminie ślubu na kilka miesięcy przed wydarzeniem. Takie postępowanie dotyczy najbliższych, których chcemy koniecznie zobaczyć na ślubie i weselu. Informacja o terminie podana jeszcze przed wysłaniem zaproszenia pomaga z wyprzedzeniem zarezerwować gościom czas i przygotować się do wesela, także finansowo.

Wysyłka zaproszeń

Zwyczajowo przyjęło się, iż zaproszenia wysyłamy na około 6 tygodni przed ślubem. To dobry czas na to, by zapraszani goście zdążyli określić się, czy uda im się dotrzeć na ślub i wesele, zaś przyszli Państwo Młodzi mają możliwość dopiąć sprawy organizacyjne na ostatni guzik.

Warto przy wysyłce zaproszeń dołączyć kartę RSVP z numerem telefonu do państwa młodych lub ich rodziców, co daje gwarancję, iż goście rzeczywiście poinformują parę młodą o przybyciu na przyjęcie weselne.

Kreatywnie, czy klasycznie

Etykieta dotycząca ślubnych zaproszeń dozwala na wysyłanie zaproszeń nie tylko formalnych, ale i tych bardziej nowoczesnych. Te drugie wysyłane są zazwyczaj do osób, które są blisko związane z parą młodą, z którymi przyszli nowożeńcy znajdują się w bardzo zażyłych relacjach. W przypadku innych osób najlepiej posłużyć się klasycznym, bardzo formalnym zaproszeniem.

Decydując się na nowoczesne zaproszenia ślubne, można wybrać spośród mnóstwa wzorów. Wyjątkowy design jaki oferują dziś firmy papiernicze, a nawet własna kreatywność sprawia, że projekty zaproszeń są naprawdę zachwycające.

Im prościej, tym lepiej

O ile projekt zaproszenia pod kątem designu może być naprawdę zwariowany, w kwestii informacji jakie powinno zawierać zaproszenie, etykieta jest jasna – im prostsze komunikaty, tym lepiej. Z tego też powodu prawidłowo wypisane zaproszenie ślubne powinno bezwzględnie zawierać takie dane jak pełne imiona i nazwiska narzeczonych, gospodarzy wesela (jeśli są nimi rodzice – wówczas koniecznie dodać należy o tym dopisek w stylu: Anna Kowalska i Lucjan Kowal wraz z Rodzicami), miejsce oraz termin wydarzenia. Pamiętać należy również, że na zaproszeniu nie powinien znaleźć się dopisek, iż dzieci nie zostały zaproszone. Taka informacja zasugerowana zostaje poprzez zaadresowanie koperty np. Anna i Wojciech Kowalscy, zamiast Anna i Wojciech Kowalscy z dziećmi.

Wypisywanie zaproszeń

Wypisując zaproszenia zwrócić należy baczną uwagę na to, by nie zrobić literówek, nie przekręcić nazwisk, czy imion, etc. Koniecznie wypiszcie pełne nazwy miejsc np. ulica Broniewskiego, zamiast ul. Broniewskiego. Ważne jest, aby nie zapomnieć o zwrotach grzecznościowych typu: mają zaszczyt zaprosić Pana Adriana Kowalika i Marię Justecką, Państwa Kapuściaków, itp. jeśli zapraszane są osoby posiadające tytuły naukowe, należy posłużyć się i nimi, zwłaszcza jeśli z zaproszonym gościem łączą młodą parę stosunki służbowe.

Udostępnij:

Komentarze

Czytaj również

Reklama: