Zaproszenia ślubne - jak wybrać najlepsze? Wesele i Ślub z weselicho.net

Zaproszenia ślubne - jak wybrać najlepsze?

Zaproszenia ślubne - jak wybrać najlepsze?

Rozesłanie zaproszeń to milowy krok naprzód na liście ślubnych przygotowań. Od tej chwili informacja o planowanym ślubie staje się oficjalna. Ustalaniu treści zaproszeń, wyborowi ich stylu towarzyszy zazwyczaj wiele emocji. Nic dziwnego. Zaproszenie wiele mówi o planowanej uroczystości.

Zaproszenie ślubne to pierwsza ważna informacja dla gości o charakterze przyszłego święta. Wachlarz stylów zaproszeń ślubnych jest dość szeroki: od rzadko już dziś spotykanych, konserwatywnych zaproszeń formułowanych w imieniu rodziców, poprzez eleganckie zaproszenia ślubne, do śmiesznych zaproszeń ślubnych, czy niemal zwykłych hipsterskich pocztówek. Wybór zaproszeń weselnych zależy od upodobań wybrańców. Ważne jest jednak, żeby zaproszenie było spójne z charakterem i stylem całego wesela.

I tak np.: jeśli przyjęcie weselne ma odbywać się w sali balowej eleganckiego hotelu, to zaproszenie nie powinno być wysyłane na papierze z recyclingu. Ale już np.: w przypadku zabawy w wiejskiej karczmie będzie jak najbardziej odpowiednie. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny rodzaj zaproszenia, powinniśmy znać szczegóły uroczystości.

Kiedy wysłać zaproszenie ślubne?

Etykieta mówi o 6 miesiącach, ale nie zawsze przygotowania do ślubu toczą się z takim wyprzedzeniem. Absolutne minimum do 8 tygodni przed uroczystością. Wiele par trzyma się jeszcze wciąż popularnego zwyczaju osobistego wręczania zaproszeń, ale wiele zależy tu od regionalnej tradycji. Każdy z nas zna też przynajmniej ze słyszenia historie o niesnaskach rodzinnych z powodu urażonej dumy po źle wpisanych nazwiskach, zbyt późno doręczonych zaproszeniach, czy w sposób odbiegający od rodzinnego zwyczaju. By nie robić sobie dodatkowych kłopotów, dobrze jest zacząć wybieranie i projektowanie zaproszeń 5-8 miesięcy przed ślubem. To bezpieczny czas na przygotowanie listy gości, dopracowanie treści, projektu i rozesłanie zaproszeń.

Co powinno się znaleźć w treści zaproszenia ślubnego?

„Zaproszenie ślubne powinno odpowiadać na 4 proste pytania: co, gdzie, kiedy i kto. W treści zaproszenia piszemy więc kilka ogólnych zapraszających zdań, gdzie i kiedy odbywa się uroczystość weselna, gdzie i kiedy odbywa się ślub, kto zaprasza. Często dodawane są jeszcze takie informacje jak: termin potwierdzenia przybycia, sugerowany strój, czy możliwość zorganizowania noclegu” – mówi ekspert z portalu zaproszeniaslubne. Jeśli informacji jest dużo, często praktykowane jest postawienie prostej strony internetowej, gdzie umieszczane są wszystkie informacje typu: dojazd, hotel, przebieg uroczystości, lista prezentów.

Jak wybrać projekt?

Wybierając projekt zaproszenia trzeba mieć na uwadze, że są wzory, które oferują więcej miejsca na okolicznościowy tekst, inne na dodatkowe informacje, krótki wiersz, czy grafikę np.: obrączki, czy gołąbka. Wszystkie dodatkowe modyfikacje będą miały negatywny wpływ na wygląd zaproszenia. Jeśli projektujemy zaproszenie od nowa, pamiętajmy o umiarze. Nie poleca się też stosowania zbyt dużej ilości ozdobników. Kursywa, podkreślenia, wytłuszczenia, tłoczone litery półprzezroczyste tło za dużo na jedno ślubne zaproszenie. Dotyczy to również wybranej kolorystyki. Zawsze dobrze wyglądają antracytowe litery na różnych odcieniach beżu. W nowoczesnych np.: dowcipnych zaproszeniach często nie brakuje kolorów. Tu z kolei przyda się rada specjalisty, bo nie każdy rodzaj papieru oddaje kolorystykę z palety barw.

Zanim oddamy treść zaproszenia do druku, warto dać ją do przeczytania dodatkowej osobie. „Świeże spojrzenie” wyłapie literówki, nieścisłości w podanych informacjach, czy zwróci uwagę na inne ewentualne niedociągnięcia. Sprawdza się też wydrukowanie kilku próbnych egzemplarzy. Korekty nie będą tak dotkliwe w skutkach, jak wycofanie całego nakładu. Na pewno przy projektowaniu i druku zaproszenia ślubnego przyda się pomoc specjalisty, bo piękne zaproszenie to wspaniałe pierwsze wrażenie i dodatkowy bodziec do wzięcia udziału w tej wyjątkowej uroczystości w życiu każdej młodej pary.

Udostępnij:

Komentarze

Średnio 4.50 na 2 głosów

Czytaj również

Nasze wielkie wiejskie wesele, czyli słowo o rustykalnym ślubie
Nasze wielkie wiejskie wesele, czyli słowo o rustykalnym ślubie
Sesja ślubna - niebanalne pomysły
Sesja ślubna - niebanalne pomysły
Śnieżnobiałe śluby w Opolu
Śnieżnobiałe śluby w Opolu
Reklama: