Wesele i Ślub z weselicho.net

Co na oczepinach - Forum ślubne


~Ola


nowy
postów: 1


2008-01-28 16:30

Co na oczepinach

A co chciałybyście mieć na oczepinach
Mi szczerze mówiąc nie podobaja się te wszystkie głupie konkursy ze zdejmowaniem butów, tańczeniem na krzesłach czy obmacywaniem kolan dziewczyn żeby sprawdzic czy pan młody pozna swoją żone po kolanach, te zabawy są troszke prymitywne jak dla mnie na taka uroczystosć. A jakie są wasze opinie?

Na dwóch oststnich weselach na jakich byłam było za to zbieranie na wózek, świadkowie mieli koszyczki do których goście wrzucali pieniązki i kupowali taniec u młodych, no i na jednym weselu w ciągu 5 minut państwo młodzi zarobili 1600zł (było duzo gości), nie odbierajcie tego że jestem jakąś skończoną materialistką, ale ten zwyczaj jakoś lepiej odbieram niż zabawy w berka czy jakies inne, kazdy z gości może zatańczyć z para mloda a przy tym wspomoże troszkę ich domowy budżet. Co o tym myslicie? Jak odbieracie taki zwyczaj?
simgit


moderator
postów: 21


2008-01-29 08:47

Re: Co na oczepinach

Osobiście uważam, a mam spore doświadczenie, bo prowadzę tego typu zabawy od kilkunastu lat, że na oczepinach najlepiej sprawdzają się zabawy, w których biorą udział wszyscy goście. Takie zabawy integracyjne.
Oczywiście można wpleść jakieś konkurencje dla grupy osób, jest wtedy ciekawiej.
Jeśli chodzi o zbieranie na wózek, to bywa z nim różnie. Czasami się uda a czasami nie.
Bywa tak, że goście już się szykują wcześniej do tej zabawy i zapowiadają w niej udział, ale czasami ta zabawa jest robiona na siłę. My decyzję zawsze zostawiamy Młodym.

--
SimonTempler
agaq11


nowy
postów: 9


2008-02-06 10:28

Re: Co na oczepinach

U mnie na weselu ustaliłam z dj, jakie ma prowadzić zabawy. Nie było kolanek, zbierania na wózek, obmacywania, czy tez przekładania jajka przez spodnie. Była zabawa z workiem i rewią mody, gwizdaniem po wypiciu bułki tartej, baloniki z czynnościami jakie będziemy wykonywać po ślubie, krzesełka inaczej.., i kilka jeszcze grupowych zabaw, w których brali udział niemal wszyscy weselnicy. Zabawa była przednia i widac było po weselnikach, ze dobrze się bawią A o to chodzi
~djmc


nowy
postów: 1


2008-02-16 11:00

Re: Co na oczepinach

postaram się troszkę pomóc.....

Pociąg
Zabawa organizowana jest z reguły tuż przed oczepinami lub w trakcie zabawy weselnej. Do zabawy należy zebrać maksymalną ilość osób, które ustawiają się jedna za drugą "w wagoniki" następnie do muzyki jedzie pociąg z daleka, zaczyna się taniec. Co jakiś czas się przerywa taniec i oznajmia, do jakiej stacji, w jakim kraju goście dojechali. W każdym kraju obowiązkowo należy odtańczyć taniec narodowy, np.: we Francji KanKana, w Rosji Kazaczoka, w Wiedniu Walca itd. Ilość krajów i utworów, zależy zarówno od inwencji twórczej prezentera(której z pewnością nie braknie!), no i wytrzymałości gości.

Zakręcony
Do tej zabawy niezbędny jest kijek np. od szczotki no i kilku odważnych. Zasady zabawy są bardzo proste: należy wypić setkę wódki, przykładając czoło do kijka obiec go 10 razy dookoła, a następnie szybciutko dobiec do oddalonej na drugim końcu sali Pary Młodej, która trzyma nagrodę.

Świstaki
W tym konkursie niezbędna jest znajomość gwizdania. Uczestnicy dostają do wypicia kieliszek 100 gram, po którego uprzednim opróżnieniu muszą zagwizdać. Zawartością kieliszka powinna być drobno zmielona bułka tarta. Pierwszy, któremu ta sztuka się uda dostaje nagrodę.

Chłopiec czy dziewczynka
Jeszcze jedna zabawa weselna w cyklu zabaw oczepinowych. W zabawie bierze udział Para Młoda, która siada do siebie placami na krzesełkach, w tym czasie przygrywają krótkie melodie. Na znak lub po zakończeniu utworu Nowożeńcy odwracają się do siebie, jeżeli obydwoje obejrzą się w tą samą stronę, to znaczy, że będzie chłopiec jeśli w przeciwne to dziewczynka. Zabawa powtarzana jest tyle razy, ile dzieci chce mieć Para Młoda.

Poznajmy sie
Zabawa typowo oczepinowa przeznaczona dla Pary Młodej. Po oddaniu welonu i muszki Nowożeńcy mają pokazać czy się dobrze zdążyli poznać w okresie narzeczeństwa. Do konkursu przystępuje Para Młoda i grupa osób płci obojga. Najpierw sadza się w rzędzie kilka Pań z Panną Młodą w środku a Pan Młody z zawiązanymi oczami ma ją rozpoznać po wymienionej części ciała. Najczęściej rozpoznaje małżonkę po kolanie, ale zdarzają się przypadki rozpoznawania po nosie, udach, lub biuście. Zabawę powtarza się, aż do rozpoznania osoby szukanej. Po odnalezieniu Panny młodej role się zamieniają Pan Młody siada wśród Panów na krzesełkach, a zadaniem Pani Młodej jest odnalezienie ukrytego małżonka, rozpoznając go po wymienionej części ciała. Najczęściej w tym przypadku tą częścią ciała jest nos, ale zdarzają się przypadki, gdzie rozpoznaje Pana młodego po pępku, pośladkach lub po pocałunku.

Wózek
Tej zabawy chyba nikomu nie trzeba opisywać, ale dla formalności niech będzie. Zabawa ma swoje miejsce najczęściej po oczepinach. W zabawie bierze udział Para Młoda, Świadkowie i wszyscy chętni goście. Świadkowie dostają miseczki i siadają sobie pod sceną, Para młoda rozpoczyna taniec. Goście biorący udział w tej zabawie mogą tańczyć tylko z Parą Młodą, aby zatańczyć z Panem lub Panią Młodą należy uiścić opłatę u świadków. Zebrane pieniądze para młoda przeznacza na wózek dla swojego dziecka.Podaj dalej
Zabawa weselna często organizowana na początku wesela podobno pomaga szybciej poznać się wszystkim osobom znajdującym się na przyjęciu. Zabawę zaczyna Para Młoda przekazując sobie pocałunek, następnie pocałunek przekazywany jest dalej przez całą salę od jednego gościa do drugiego, aż wróci do Pary Młodej.

Balony
Zabawa weselna z balonikami przybiera różne formy i postacie, ograniczę się tutaj do opisu dwóch najczęściej spotykanych. - Wybieranych jest kilka par, którym wręcza się niezbędne instrumenty: balon, pompka do pompowania materacy. Zasada jest prosta; Panowie trzymają wężyki od pompek, na które natknięte są baloniki, pompki leżą na krzesełkach; Panie mają za zadanie jak najszybciej napompować balony przez siadanie na krześle (pompce) do momentu jego pęknięcia. W drugim przypadku wybierane są pojedyncze osoby, które mają nadmuchać balona. Wygrywa podobnie jak w pierwszym przypadku osoba, której balon pierwszy pęknie.

Kareta lub wyprawa do zoo
Zabawa w karetę - organizowana jest zazwyczaj w trakcie oczepin - do zabawy weselne potrzeba 9 osób, które reprezentują: 4 koła karety, 2 konie, 1 woźnice, no i oczywiście Króla (Pan Młody) i Królową (Pani Młoda). Ta zabawa weselna polega na szybkim reagowaniu na słowa opisujące poszczególne części lub osoby z karety (należy wstać i obiec krzesło). Za niezareagowanie na słowo np. Król, Pan Młody reprezentujący Króla musi wypić kieliszek wódki bez popitki. Przy odpowiednio dobranym opowiadaniu zabawa potrafi rozweselić do łez zebranych gości.

Zabawa z krzesłami
Ten konkurs organizowany jest w kilku wersjach, zasada jest jednak jedna: do konkursu staje kilka osób lub par, które ustawiają się wokół ustawionych krzeseł. Krzeseł jest zawsze o jedno mniej niż osób biorących udział w konkursie. Przy każdej przerwie w muzyce "zawodnicy" zajmują wolne miejsca. Osoba, dla której nie starczy miejsca odpada. Ostatni pozostający na parkiecie wygrywa. W zależności od wersji zabawy może ona się odbywać w różny sposób np.: Na krześle należy usiąść z osobą lub fantem, który wymieni orkiestra (krawat, kucharka, rajstopy...) Przy zabawie z osobą towarzyszącą miejsce musi zająć Para tańcząca.

Lambada
Tą zabawę najczęściej organizuje się w trakcie wesela, ale można spotkać ją w grupie zabaw oczepinowych. Do zabawy dobiera się dowolnie dużą grupę osób płci obojga i ustawia się je na przemian Pan, Pani... w kółku. Następnie pląsając rozpoczyna się taniec w kółko trzymając się za rączki.W trakcie zabawy przerywa się co chwilę taniec i pyta o poszczególne części ciała np. rączki były? na co biorący udział w zabawie odpowiadają stosownie do sytuacji. Po każdym pytaniu następuje zmiana części ciała, za którą biorący udział w zabawie się trzymają. Uwaga!!! Zabawa raczej dla osób pełnoletnich

Konkurs tańca
Do konkursu staje kilka par. Prowadzący zabawę często dobiera sobie sędziów w postaci Pary Młodej lub Świadków. W zabawie wygrywa para, która najdłużej wytrwa na parkiecie. W zależności od wersji tej zabawy weselne może ona przybrać formę siłową, lub zręcznościową:
- w wersji siłowej zmusza się partnerów do coraz trudniejszych figur, np.: z partnerką na rękach, w przysiadzie, itp.
- w wersji zręcznościowej tańczącym daje się np. balon, który umieszczany jest między różnymi częściami ciał tańczących. Para, która zgubi balon odpada.
- inna odmiana wersji zręcznościowej to taniec z marynarką, w którym partnerzy na wybrany znak zamieniają się marynarką. Ostatnia para odpada.

Sznurek
Zabawa weselna wymagająca dużo odwagi . Na jednym końcu sali stawia się butelkę alkoholu, na drugim końcu ustawiają się zawodnicy. Na znak orkiestry zawodnicy zaczynają układać na podłodze sznurek z ubrań które mają na sobie. Wygrywa osoba która pierwsza ułoży sznurek tak długi żeby sięgnął do postawionej po drugiej stronie butelki. Nie ma co ukrywać, dobrze jest mieć wtedy na sobie dużo ciuchów. zabawa zimowa

Druga twarz
Tą zabawę często łączy się z innmi zabawami tak aby obie osoby w parze miały możliwość się wykazać. Tak więc wybieramy cztery pary. Do zabawy należy przygotować dwie pary pończoch. Panowie siadają na krzesełkach, a Panie zakładają Panom pończochy na głowy. Para młoda występuje w roli jury i ma za zadanie wybrać najzabawniejszą twarz wesela. Zabawa polega na tym że Panie kolejno zdejmują panom pończoszki z twarzy, ciągnąc za węzełek zawiązany na końcu każdej pończoszki.

Kuszenie Adama
Zabawa dosyć stara i powoli zanikająca, ale wydaje mi się, że warto o niej napisać kilka słów. Do zabawy potrzebne jest kilka par i tyle samo jabłek, oraz kawałek sznurka. Jabłka wiążemy na sznurku za ogonki. Panie trzymają jabłka na sznurkach, a Panowie mają za zadanie zjeść jabłko bez pomocy rąk. Czym dłuższy sznurek i większe jabłko, tym większy problem z jego zjedzeniem.

Buciki weselne
Ta zabawa weselna jeśli tak można ją nazwać ma swoje miejsce na samym początku oczepin. Goście zabierają buty Parze młodej podczas zdejmowania welonu i muchy. Zadaniem Pana Młodego jest wykupienie bucików małżonki i swoich alkoholem. Często do tej sytuacji można usłyszeć przygrywki w stylu: "Panie Młody nie bądź Felek wykup młodej pantofelek, pantofelek jest malutki i kosztuje litra wódki.

Jajko
Ta zabawa weselna wymaga dużej zręczności i delikatności podczas jej trwania . W zabawie biorą z reguły udział dwie pary - Para Młoda i Świadkowie, lub nowo wybrana Para Młoda. Do zabawy potrzebne są dodatkowo dwa krzesełka i dwa jajka. Na krzesełkach najpierw stają panowie, a panie mają za zadanie przełożyć jajko przesuwając je w nogawkach z jednej nogawki do drugiej. Po wykonaniu tej operacji role się zamieniają, Panie stają na krzesłach, a panowie mają za zadanie przełożyć jajko od dołu pod sukienką i wyjąc je na wysokości dekoltu. Planując taką zabawę warto mieć coś na przebranie

Wałek
Zabawa weselna podobna trochę do wcześniej opisanego LAMBADA. W zabawie bierą udział wszyscy chętni goście, stając w kółku na przemian pan, pani, pan, pani... Zabawę rozpoczyna Para Młoda. Celem zabawy jest podawanie sobie wałka od osoby do osoby tak aby nie upadł na podłogę. Wałek trzymany jest w zależności od wersji: pod brodą, pod pachą, lub miedzy kolanami. Do przekazywania wałka nie wolno używać rąk. Osoba która zgubi wałek odpada z zabawy weselne.

WIĘCEJ ? djmc11@Linki tylko dla zalogowanych
NataliaG


nowy
postów: 2


2014-03-07 20:03

Re: Co na oczepinach

Osobiście nie lubię tego typu zabaw na weselach. Dla mnie jest to robienie z siebie pajaca za butelkę wódki. No bo co śmiesznego jest w gwizdaniu po "wypiciu" bułki tartej? My zaplanowaliśmy oczepiny bez zabaw, aby zaskoczyć czymś pozytywnym naszych gości zamówiliśmy fotobudkę i będziemy robić sobie jakieś fajne zdjęcia
alala


nowy
postów: 150


2014-03-28 13:14

Re: Co na oczepinach

fajne oczepiny to krotkie oczepiny max 3 konkurencje potem goscie sie nudzą
simgit


moderator
postów: 21


2014-11-19 16:06

Re: Co na oczepinach

Dokładnie Tak jak mówisz
DianaK


nowy
postów: 11


2015-01-15 14:36

Re: Co na oczepinach

Oczepiny zdecydowanie nie mogą być za długie. Moim zdaniem wystarczy: welon i muszka + jakieś 2 ciekawe zabawy.
RomualdMarczak


nowy
postów: 1


2015-11-18 13:22
marcelin


nowy
postów: 32


2015-11-19 18:34

Re: Co na oczepinach

Oczepiny owszem, ale tylko gdy zespół potrafi się zachować. Na jednym weselu kazali całować się namiętnie chłopakowi i dziewczynie, którzy nie byli parą.
Chinia


nowy
postów: 4


2018-12-28 13:38

Re: Co na oczepinach

Z tego co wiem to już wszysyc ograniczaja sie juz do rzycania bukietem i muszką żeby zadowolic strszyznę weselną a dla reszty robi sie pokazy typu malowanie piaskiem gdzie kobieta rysuje historie znajomości młodych
Linki tylko dla zalogowanych jakiś show zwiazany z ich spotkaniem albo zainteresowaniami:
Linki tylko dla zalogowanych
WeronikaM


nowy
postów: 2


2020-03-24 13:12

Re: Co na oczepinach

Ja polecam oczepiny w stylu "Randka w ciemno", które widzieliśmy na weselu naszych przyjaciół. Goście świetnie się bawili, nie było niesmacznych zabaw. Dodatkowo było to coś zupełnie innego od standardowych oczepin
Kurtyna, rzucanie bukietem i trzema muchami przez P. Młodego
Spróbujcie wygooglować lub znaleźć na youtube.
Tutaj jest kilka zdjęć jak to wyglądało:
Linki tylko dla zalogowanych
Fiołka


nowy
postów: 33


2020-06-29 11:52

Re: Co na oczepinach

Najgorsze co widziałam kiedys na weselu to było przebijanie balona, który był w okolicach krocza mężczyzny. No dramat. Strasznie obrzydliwe i nie wiem kogo to bawi
wrzosekart


nowy
postów: 2


2023-09-14 10:32

Re: Co na oczepinach

Czy prostsze tym lepsze. Jak w Stanach. Rzucanie bukietu za siebie, beż żadnych tańców w kółkach itp. To klasa i smaczne widowisko.
wrzosekart


nowy
postów: 2


2023-09-14 10:37

Re: Co na oczepinach

Ludzie lubią zabawę, jest ona dla nich. Tańce w kółeczkach z trzymaniem się za rączki wyglądają komicznie. To nie przedszkole. Ma być zabawnie i przyjemnie. Wszystko zależy jak taką zabawę poprowadzi zespół czy dJ.
polecam:
Linki tylko dla zalogowanych
  
Tytuł:

Treść

Login/imię:


2+2=* pole wymagane

Nie jesteś zalogowany ale możesz dodać post. Będzie on pokazywany po zatwierdzeniu przez moderatora.

Logowanie

Kliknij i zaloguj się lub załóż bezpłatne konto