Co to są kosmetyki naturalne ? - najważniejsze informacje Wesele i Ślub z weselicho.net

Co to są kosmetyki naturalne ? - najważniejsze informacje

Co to są kosmetyki naturalne ? - najważniejsze informacje

Kosmetyki naturalne zyskują w ostatnich latach na popularności. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i zwracają szczególną uwagę na skład oraz jakość kupowanych produktów pielęgnacyjnych. Życie zgodne z naturą, ekologia czy naturalność to maksymy, które są na czasie i znajdują odzwierciedlenie w codziennym życiu, również w temacie pielęgnacji. Dodatkowo, kosmetyki naturalne zyskują sławę ze względu na dobroczynne i skutecznie działanie nawet przy bardzo wymagających typach skóry. Czym są kosmetyki naturalne i ja działają? Jakie składniki nie powinien zawierać w swoim składzie kosmetyk naturalny? Czy warto sięgnąć po kosmetyki naturalne?

Co to są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne, pomimo iż, zainteresowanie nimi nie słabnie, wciąż nie doczekały się konkretnej definicji. Mało precyzyjna próba zdefiniowania pojęcia „kosmetyk naturalny” została podjęta w Wytycznych Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy tzw. ESCOP (2000 rok). Zgodnie z ich wytycznymi, za kosmetyki naturalne uznaje się produkty kosmetyczne, które mają za zadanie upiększyć oraz pielęgnować za pomocą środków naturalnych, które są przyjazne dla skóry i środowiska. Ponadto, kosmetyki naturalne powinny sprzyjać zdrowiu oraz wspierać samoregulację organizmu i wspomagać odpowiednie utrzymywanie naturalnej urody, jak i harmonijny (holistyczny) rozwój ciała i ducha. Wytyczne Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych podkreślają, iż otrzymywanie kosmetyków naturalnych powinno odbywać się wyłącznie ze składników pochodzenia naturalnego (ingredienty roślinne, ingredienty zwierzęce, ingredienty mineralne), które uzyskano metodami fizycznymi (np. tłoczenie, proces ekstrakcji, proces filtracji, destylacja czy suszenie oraz inne dozwolone) oraz metodami mikrobiologicznymi bądź enzymatycznymi. Ponadto, w tym miejscu należy również przytoczyć prawną definicję kosmetyku. Kosmetyk, zgodnie z prawem w Polsce, a dokładniej Dyrektywą Komisji Unii Europejskiej dotyczącą produktów kosmetycznych (zgodnie z dyrektywą numer 6/768/EWG), oznacza każdy produkt kosmetyczny, który jest przeznaczony do kontaktu z częściami ciała człowieka - zewnętrznymi tj. skórą, wargami paznokciami, owłosieniem czy też zewnętrznymi narządami płciowymi bądź też z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustanej. Głównym zadaniem (bądź wyłącznym) kosmetyku jest dbanie o ich czyszczenie, perfumowanie, jak i ochranianie, aby utrzymać je w prawidłowym stanie, jak i zmienianie ich wyglądu oraz poprawianie zapachu ciała. Analizując powyższe definicje, można pokusić się o sformułowanie, że kosmetyk naturalny jest produktem otrzymywanym z substancji, które pochodzą ze świata roślinnego, zwierzęcego bądź mineralnego lub mieszanki i produktów wzajemnej reakcji pomiędzy nimi, dlatego też nazywa się je często także biokosmetykami lub kosmetykami ekologicznymi. W ich składzie znaleźć można olejki eteryczne, oleje, ekstrakty ziołowe. Co istotne, w kosmetykach naturalnych nie mogą znajdować się żadne komponenty, które były testowane na zwierzętach lub też zostały pozyskane przez człowieka w sposób nieszanujący naturę. Dodatkowo, kosmetyki naturalne nie powinny zawierać w swoi składzie syntetycznych substancji. Warto jednak zaznaczyć, że żadna do tej pory definicja nie określa precyzyjnie wag czy też stężenia składników naturalnych, jakie powinien zawierać kosmetyk naturalny. Kosmetyki naturalne poddawane są różnorodnym certyfikacją tj. muszą posiadać odpowiedni certyfikat, który potwierdza autentyczność ich naturalnego składu.

Jak działają kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne wykazują dobroczynne i zbawienne działanie na organizm człowieka i jego różne części ciała. Badania pokazują, iż wspomagają one oraz pobudzają do odpowiedniej pracy skórę w jej naturalnych funkcjach. Kosmetyki naturalne nie zakłócają naturalnego rytmu ludzkiego organizmu, jak i zachodzących w organizmie procesów odnowy tj. czynne pobudzenie skóry do aktywnej i samodzielnej odbudowy włókien (np. kolagenowych), jak i innych, również ważnych oraz naturalnych procesów odnowy. Kosmetyki naturalne, które pielęgnują skórę ciała mają za zadanie w sposób aktywny oraz czynny, jak i samoistny regulować stopień produkcji sebum, korygować jego wzmożoną produkcję lub braki, pobudza aktywnie do samoregeneracji. Kosmetyki naturalne, według wielu kosmetologów i dermatologów, nie walczą z naturalnymi procesami, lecz mają za cel je wspiera oraz wzmacnia, jak i działać skutecznie pozostawiając efekt końcowy na dłuższy okres (a nie tylko krótką chwilę). Co istotne, badania określają, że komponenty w nich zawarte tj. w kosmetykach naturalnych są całkowicie bezpieczne dla człowieka (nawet małych dzieci) oraz nie uczulają i nie powodują podrażnień. Podczas produkcji kosmetyków naturalnych zwracana jest szczególna uwaga na jakość oraz czystość biologiczną użytych substancji. Kosmetyki naturalne mogą wykazywać również właściwości lecznicze np. pomagają w wielu różnorodnych chorobach skóry czy też problemach z włosami. Dodatkowo, przywracają prawidłowy stan równowagi skóry i pobudzają naturalne procesy regeneracji oraz dostarczają obszarom, na których są używane potrzebnych składników odżywczych.

Jakie składniki powinien i nie powinien zawierać kosmetyk naturalny?

Wspaniałomyślna natura wie, co jest idealne i dobroczynne dla człowieka. Składniki naturalne zawarte w kosmetykach naturalnych są bardziej kompatybilne, o wiele lepiej przyswajalne, jak i bliższe ciału człowieka. Ponadto, badania wskazują, że są bezpieczniejsze, łagodniejsze i skuteczniejsze aniżeli substancje zawarte w tradycyjnych kosmetykach. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem Unii Europejskiej wszystkie kraje członkowskie są zobowiązane do umieszczana na etykiecie kosmetyków, w tym również kosmetyków naturalnych składu w określonym systemie INCI tj. International Nomenclature od Cosmetic Ingredients – jest to międzynarodowe nazewnictwo ingredientów użytych do produkcji wyrobów kosmetycznych. Warto wspomnieć, że składniki są umieszczane na etykiecie w jasno określonej sekwencji tj. zaczynając od surowca, którego jest najwięcej w kosmetyku naturalnym, po składniki, których jest mniej. Jakie więc składniki powinny zostać zawarte w kosmetykach naturalnych?

  • Surowce pochodzenia roślinnego (np. wyciągi roślinne)
  • Surowce pochodzenia morskiego (np. algi)
  • Surowce pochodzenia zwierzęcego (które zostały pozyskane z szacunkiem do żywych zwierząt np. mleko i jego pochodne, mleczko pszczele, wosk pszczeli, lanolina, czy propolis)
  • Nieorganiczne tlenki oraz sole otrzymywane z minerałów
  • Olejki eteryczne i ich frakcje
  • Barwniki naturalne (CI 75100 – CI 77947)
  • Naturalne emolienty (tj. estry pochodzenia naturalnego)
  • Naturalne emulgatory (np. sacharozy, estry poliglicerolu, alkilowane poliglukozydy)
  • Czynniki regulujące reologię (np. celuloza, skrobia czy guma ksantanowa)
  • Konserwanty, które muszą być naturalne. Dozwolone są tzw. konserwanty identyczne z naturalnymi np. kwas salicylowy, ester etylowy oraz jego sole, kwas benzoesowy oraz jego sole, jak i kwas sorbowy i jego sole czy alkohol benzylowy.

W składzie kosmetyków naturalnych niedopuszczalne są składniki uznawane za niepożądane czy też szkodliwe, zgodnie z wytycznymi organizacji certyfikujących. Do listy niedopuszczanych składników zaliczamy:

  • Syntetyczne konserwanty tj. parabeny (Propylo-, Methylo-, Butylo-, Ethylo- paraben)
  • Silikony
  • Syntetyczne substancje zapachowe
  • Syntetyczne barwniki
  • Agresywne detergenty tzw. laurylosiarczany sodu, które nazywane są SLS, SLES
  • Wytwory destylacji ropy naftowe tj. parafina, wazelina i oleje mineralne
  • Sole aluminium
  • Glikole (PEG, PPG) oraz GMO (surowce, które są modyfikowane genetycznie)
  • Chemiczne filtry UV
  • Składniki pochodzące od martwych zwierząt bądź testowane na zwierzętach
  • Formaldehyd

Literatura:

  1. Gumkowska A., Damskie laboratorium., 2017.
  2. Wołosik K., Knaś M., Niczyporuk M., Fitokosmetologia – wykłady z fito kosmetologii, fitokosmetykii i kosmetyki naturalnej., 2013.
  3. Jabłońska-Trypuć A., Romuald Cz., Surowce kosmetyczne i ich składniki., 2008.
  4. Spaemann R., To, co naturalne., 2022.
  5. Mucha W., Kosmetyki naturalne dla ciebie., 2019.
  6. Schimmelpfenning M., Niebezpieczne kosmetyki., 2021.
  7. Glinka R., Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii., 2008.
  8. Konopacka-Brud I., Kosmetyki naturalne, czy „naturalne”?, Chemik, 2010.
  9. Arct J.(red.), Leksykon Surowców Kosmetycznych, 2010.
  10. Brud W.S., Konopacka-Brud I., Pachnąca Apteka – Tajemnice Aromaterapii, 2002.
  11. Portal rozkwitaj.pl – Kosmetyki naturalne – czym są kosmetyki naturalne i co je wyróżnia? - https://rozkwitaj.pl/kosmetyki-naturalne-czym-sa-kosmetyki-naturalne-i-co-je-wyroznia/, 2021.
Udostępnij:

Komentarze

Średnio 4.67 na 3 głosów

Czytaj również

Aparat kryształowy - co warto o nim wiedzieć?
Aparat kryształowy - co warto o nim wiedzieć?
Chroń skórę przed zmarszczkami już po 25. roku życia
Chroń skórę przed zmarszczkami już po 25. roku życia
Zaurocz wszystkich: Sekrety niezapomnianych upięć ślubnych
Zaurocz wszystkich: Sekrety niezapomnianych upięć ślubnych
Reklama: