DJ na wesele - Jak zacząć ? Wesele i Ślub z weselicho.net

DJ na wesele - Jak zacząć ?

DJ na wesele - Jak zacząć ?

Interesujesz się muzyką, lubisz klimat imprez, a może już pracujesz jako DJ w klubie, czy na firmowych eventach. Zastanawiałeś się nad tym, czy warto być didżejem na wesele ? Jeśli tak, to zapewne jak setki osób z pasją zastanawiasz się jak zacząć taką działalność. Jaki sprzęt jest niezbędny, w jaki sposób znaleźć klienta, którym jest Para Młoda ? Zaplecze techniczne, marketing, Twoje pozytywne nastawienie i otwartość to podstawowe rzeczy, które musisz mieć lub zdobyć, aby prowadzić wesela w roli DJ Wodzireja.

Sprzęt dla didżeja na wesele

Zacznijmy od tego, bez czego nie ruszysz jako DJ na wesele. Musisz posiadać podstawowy chociaż sprzęt. Co będzie Ci potrzebne na początek ? Oto zestaw minimalistyczny, który pozwoli Ci na obsługę pierwszych klientów na niedużym weselu:

  • nagłośnienie na imprezy do 50 osób,
  • DJ konsola,
  • mikrofon na kablu i bezprzewodowy (jeśli chcesz swobodnie prowadzić konkursy),
  • podstawowe oświetlenie,
  • okablowanie.

Auto dla didżeja na wesele

Niestety nikt nie zapewni Ci transportu sprzętu na miejsce wesela. Możesz zamawiać taksówkę (o ile będzie pojemna) lub prosić znajomego z większym autem. Niestety te opcje są dość uciążliwe i niestety mogą być kosztowne. Sensownym wydaje się posiadanie własnego środka transportu (najlepiej osobówka kombi). Wówczas jesteś niezależny, pakujesz sprzęt kiedy chcesz i wracasz po imprezie o dowolnej porze bez czekania na taxi, czy budzenia kolegi z autem. Przyszłościowo, gdy usługi się rozkręcą możesz zastanowić się nad leasingiem środka transportu.

Teren działalności jako DJ na wesele

Zastanów się klientów z jakiego obszaru geograficznego będziesz obsługiwać. Jako DJ na wesele jeżdżący po całej Polsce musisz być świadomy, iż dłuższe trasy są męczące i czasami warto pojechać na wesele dzień wcześniej i zarezerwować nocleg. Wówczas przed samym weselem jesteś wypoczęty i możesz dać z siebie więcej. Dodatkowo kwestia obszaru obsługiwanego przez Ciebie w roli DJ-a na wesele determinuje różne formy i zasięgi reklamy.

Marketing branży ślubnej

Reklama i marketing to coś, co jest niezmiernie istotne nie tylko w branży weselnej. Jako DJ weselny musisz być świadomy, że początkowo proces "łapania" zleceń może być bardzo żmudny. Nawet jeśli pierwsze wesela prowadzone przez Ciebie w roli wodzireja didżeja będą udane, to na ewentualne polecenia możesz czekać tygodniami a nawet miesiącami. Poczta pantoflowa działa dobrze, ale kwestii kalendarza przyszłych Par Młodych nie przeskoczysz.

Jak i gdzie się ogłaszać ? Gdzie się tylko da, ale musisz badać tak zwaną konwersję, czyli kalkulować z jakiego źródła ile klientów się do Ciebie odzywa. To nie problem wykupić ogłoszenia, przygotować płatne reklamy na Facebooku czy Google i wydawać pieniądze nie znając ich stopy zwrotu.

Poniżej miejsca, gdzie warto się ogłaszać i testować reklamy:

  • Google Adwords,
  • Reklama Facebook
  • OLX,
  • Portale weselne (np. Wesele z Klasą).

Podchodząc poważnie do zajęcia didżej na wesele z pewnością dojdziesz do wniosku, iż warto założyć stronę internetową. Będzie ona wizytówką i miejsce na które będą trafiać potencjalni klienci zainteresowani Twoimi usługami. Niestety nie jest to tania forma reklamy. Z pewnością na początek obowiązkowym punktem dla Ciebie będzie założenie Fanpage na Facebooku. Tam możesz zamieszczać zdjęcia i filmy z wesel, które będziesz prowadzić jako weselny DJ. Tą drogą też jesteś w stanie trafiać do Par Młodych.

Targi ślubne

Czy warto wystawiać się na targach ślubnych ? Tu zdania są mocno podzielone. Początkujący didżeje weselni, zespoły, kamerzyści, czy fotografowie mogą być zadowoleni. Pomimo, iż za wynajęcie kilku metrów kwadratowych stoiska trzeba wydać kilkaset, czasami ponad tysiąc złotych, to mając grafik dziurawy, niczym ser szwajcarski, jesteś w stanie podpisać nawet kilka umów. Inaczej ma się sprawa dla usługodawców, którzy mają ugruntowaną pozycję na rynku. Mając zaledwie kilka wolnych terminów na najbliższy sezon, często ciężko wbić się klientom w te właśnie "dziury". Dodatkowo oprócz nakładu finansowego, jako DJ na wesele powinieneś przygotować w miarę możliwości atrakcyjne stanowisko, co wiążę się z pracą, montażem sprzętu. Pamiętajmy też o terminarzu. Targi weselne najczęściej odbywają się w weekend, a jak wiadomo każdy szanujący się weselny DJ może właśnie w targową sobotę mieć wesele lub inną imprezę. Jeśli przyjdzie Ci wystawiać się w niedzielę, być może nie zmrużysz oka będą zmuszony z rana po całonocnej imprezie jechać rozkładać swoje targowe stanowisko. Także sprawa nie jest taka prosta :)

DJ na wesele czy orkiestra

Rynek usług weselnych jest na tyle duży, iż każdy DJ dobrze wykonujący swoje zadanie nie musi obawiać się konkurencji ze strony orkiestr. Można nawet śmiało powiedzieć, iż celować będziesz w inny target, niż klient zespołu weselnego. To nieprawda, że branża didżejów weselnych odbiera "chleb" zespołom. Po prostu słabe zespoły tracą klientów na rzecz sprawdzonych didżejów weselnych. Na rynku odnajdzie się i znajdzie klientów zarówno dobry DJ na wesele jak też doświadczona kapela. Nie ma odpowiedzi na to, które rozwiązanie (DJ czy zespół) to lepsze rozwiązanie dla Pary Młodej. Kapela to niepowtarzalne brzmienie instrumentów, wokal, który może rozgrzać do czerwoności parkiet. Z kolei DJ to elastyczność w wyborze repertuaru muzycznego i możliwość błyskawicznego reagowania na to co dzieje się na parkiecie. Jeśli będziesz dobrym didżejem prowadzącym wesela, na pewno nie będziesz musiał konkurować z orkiestrami.

Udostępnij:

Komentarze

Średnio 4.50 na 2 głosów

Czytaj również

Na co zwracać uwagę na zakupach u jubilera
Na co zwracać uwagę na zakupach u jubilera
Podsłuch w telefonie - jak działa oprogramowanie szpiegowskie?
Podsłuch w telefonie - jak działa oprogramowanie szpiegowskie?
Kiedy warto używać fajerwerków i gdzie znaleźć zestawy pirotechniczne dobrej jakości?
Kiedy warto używać fajerwerków i gdzie znaleźć zestawy pirotechniczne dobrej jakości?
Reklama: