Księga gości weselnych w formie fotoksiążki - wyjątkowa pamiątka ze ślubu Wesele i Ślub z weselicho.net

Księga gości weselnych w formie fotoksiążki - wyjątkowa pamiątka ze ślubu

Księga gości weselnych w formie fotoksiążki - wyjątkowa pamiątka ze ślubu

Większość młodych par chciałaby zapamiętać swój ślub i wesele ze wszystkimi, choćby najmniejszymi detalami, by jeszcze po latach wracać pamięcią do tego uroczystego dnia. Jednym ze sposobów na utrwalenie wspomnień, jest księga gości weselnych z życzeniami składanymi przez wszystkich, którzy postanowili razem z młodą parą uczcić te wyjątkowe chwile. Księgę gości można przygotować na przykład w formie fotoksiążki.

Planowanie zawartości fotoksiążki weselnej

Jeszcze przed ślubem warto przemyśleć zawartość fotoksiążki – swój pomysł można przedyskutować z weselnym fotografem. Dzięki temu będzie on mógł zrobić odpowiednie zdjęcia wszystkim uczestnikom uroczystości, na przykład tuż po tym, gdy wszyscy zasiądą do stołu. W fotoksiążce z wesela można będzie umieścić zdjęcie każdego z gości z osobna, parami lub całymi rodzinami.

W księdze powinno także znaleźć się miejsce na życzenia złożone przez gości młodej parze. Życzenia można zebrać już po imprezie i zamieścić pod każdym zdjęciem na etapie projektowania książki. Dużo większą wartość będą jednak miały życzenia napisane odręcznie. Należy jednak pamiętać, że życzenia napisane na papierze piórem, długopisem lub pisakiem często z czasem blakną i odbarwiają papier. Najlepiej zatem już w trakcie wesela poprosić gości o spisanie życzeń na białej kartce. Te, można następnie zeskanować i umieścić w fotoksiążce. Najmłodsi goście zamiast pisać życzenia mogą zostawić rysunek dla państwa młodych.

Planowanie układu fotoksiążki weselnej

Każda książka, także fotoksiążka z wesela, powinna mieć logiczny i przejrzysty układ. Należy zatem zaplanować kolejność zdjęć, które się w niej znajdą, lub obmyślić ich podział nasekcje . Kluczem przy planowaniu kolejności zdjęć może być stopień pokrewieństwa z młodymi lub rola podczas ślubu. Najpierw warto więc umieścić rodziców panny młodej i pana młodego, a także świadków ślubu. Na kolejnych stronach mogą znaleźć się inni członkowie rodziny i bliskie osoby: dziadkowie, rodzeństwo, kuzyni, ciotki i wujowie, przyjaciele.

Jeżeli fotoksiążka ma być podzielona nasekcje, czy rozdziały, można zrobić to według podobnego kryterium. Osobno mogą też być umieszczeni goście panny młodej i goście pana młodego. Dobrze jest przewidzieć rozdział dla osób, które zostały zaproszone na wesele, złożyły życzenia, ale nie mogły przyjechać. Warto także znaleźć w księdze miejsce dla tych, którzy obsługiwali ślub i wesele od strony organizacyjnej oraz artystycznej, na przykład księdza lub urzędnika z urzędu stanu cywilnego, osób dbających o oprawę muzyczną, kierowcy wiozącego młodych do ślubu, kelnerów obsługujących salę weselną. Strony oddzielające jeden rozdział od drugiego mogą mieć w tle lekko rozjaśnione zdjęcia ukazujące daną grupę gości.

Fotoksiążka z wesela – wybór konwencji i stylistyki

Okładka, szata graficzna, krój pisma, ozdobniki i sposób rozmieszczenia zdjęć oraz tekstu powinny być podporządkowane wybranej wcześniej konwencji fotoksiążki. Jeśli będzie ona przygotowana w stylu klasycznym, warto wszystkie zdjęcia i napisy umieszczać na stronach w standardowym układzie, na przykład w dwóch kolumnach, w których znajdą się zdjęcia, a pod nimi życzenia. Na okładce może znaleźć się wówczas zbiorowe zdjęcie wszystkich gości lub inny dekoracyjny element symbolizujący wesele. Przy obróbce zdjęć najlepiej wtedy zrezygnować z filtrów. W wyborze kroju pisma warto postawić na fonty proste i czytelne, szczególnie dla większych partii tekstu.

Księga gości weselnych może być również przygotowana w stylu retro. Aby uzyskać taki efekt, zdjęciom nadaje się kolor sepii, a ich krawędzie rozjaśnia lub rozmywa. Poszczególne zdjęcia lub partie tekstu warto rozdzielić dekoracyjnymi winietami z motywem roślinnym. Są one mile widziane także na stronie tytułowej. Okładka takiej książki może być oprawiona w skórę lub płótno.

Fotoksiążka z wesela nie musi być poważna, może przypominać komiks z podziałem na panele i dymkami z tekstem. Taka konwencja będzie odpowiednia szczególnie wtedy, kiedy impreza bardziej przypominała dyskotekę niż tradycyjną weselną ucztę. Jeśli w księdze mają znaleźć się humorystyczne zdjęcia gości, każde z nich należy najpierw przekazać do autoryzacji osobie, która się na nim znajduje. To, co nam wydaje się zabawne, dla niej może okazać się krępujące.

Projektowanie weselnej fotoksiążki online lub za pomocą darmowego programu komputerowego

Od strony technicznej fotoksiążkę z wesela można zaprojektować za pomocą programu pobranego ze strony firmy świadczącej tego typu usługi, na przykład programu CEWE FOTOŚWIAT udostępnionego przez firmę Fotojoker (http://www.odbitki.fotojoker.pl/cewe-fotoksiazka.html). Program taki najczęściej jest bezpłatny, a jego obsługa jest prosta i intuicyjna. W wielu przypadkach możliwe jest też opracowanie książki za pomocą aplikacji dostępnej online, bez konieczności instalowania programu na własnym komputerze.

Zarówno program, jak i aplikacja umożliwiają wybór szaty graficznej fotoksiążki, ułożenie zdjęć na stronach w dowolnym układzie, dodanie napisów i ozdobników. Za ich pomocą określa się też rodzaj okładki (twarda, miękka, oprawiona w skórę, płótno, laminowana), a także rodzaj papieru (błyszczący, matowy). Gotowy projekt przesyła się do firmy udostępniającej program lub aplikację. Najczęściej po 5-12 dniach roboczych fotoksiążka gotowa jest do odbioru w punkcie lub do przesłania pocztą.

Udostępnij:

Komentarze

Średnio 4.50 na 2 głosów

Czytaj również

Bukiet ślubny - jak wybrać idealny?
Bukiet ślubny - jak wybrać idealny?
Jak wybrać motyw weselny?
Jak wybrać motyw weselny?
Auto zabytkowe dla nowożeńców
Auto zabytkowe dla nowożeńców
Reklama: