Na co zwrócić uwagę oceniając portfolio fotografa ślubnego? Wesele i Ślub z weselicho.net

Na co zwrócić uwagę oceniając portfolio fotografa ślubnego?

Na co zwrócić uwagę oceniając portfolio fotografa ślubnego?

Wybierając fotografa ślubnego na swój ślub i wesele, zwracamy uwagę na kilka czynników. Jednym z nich jest portfolio, czyli zbiór jego dotychczasowych, ale także najlepszych prac. To właśnie głównie na podstawie portfolio, wybieramy (lub nie) danego fotografa ślubnego. Dlatego z pewnością zawiera ono tylko te prace, z których najbardziej dumny jest fotograf ślubny. To jego wizytówka i pokaz umiejętności, ale także stylu, jaki prezentuje. W związku z tym, na co zwrócić uwagę oceniając portfolio fotografa ślubnego, aby mieć pewność, że i nasze zdjęcia ślubne będą wyjątkowe?

Styl

Każdy artysta, a z pewnością do tej grupy należy zaliczyć fotografów, ma swój indywidualny styl. Przeglądając portfolio fotografa ślubnego, sprawdźcie, czy jego styl zbiega się z Waszym zamysłem, charakterem i tym, co lubicie, co Wam się podoba.

Jeżeli zauważycie, że portfolio fotografa ślubnego prezentuje głównie spokojne, naturalistyczne i romantyczne ujęcia, a Wy jesteście dynamiczni, spontaniczni, lubicie dobrą zabawę i niesztampowe rozwiązania, prawdopodobnie nie dogadacie się z tym fotografem i ciężko będzie Wam odnaleźć wspólny język, a to bardzo ważne podczas jakichkolwiek sesji zdjęciowych, nie tylko tych ślubnych. Nie oznacza to też, że fotograf jest kiepski, po prostu ma inny styl pracy i inną wrażliwość, która niekoniecznie idzie w parze z Waszą i to zupełnie normalne. Dlatego warto na to zwrócić uwagę, oceniając portfolio fotografa ślubnego.

Różnorodność

Oceniając portfolio fotografa ślubnego, warto zwrócić także uwagę na różnorodność zdjęć, ujęć i obróbki. Jeżeli większość zdjęć fotografa ślubnego jest niemal kopią kolejnego zdjęcia z portfolio, wygląda tak, jakby było robione według jednego schematu, to warto zastanowić się, czy i my chcemy mieć takie zdjęcia. Jak zostało już wyżej wspomniane – każdy fotograf ma swój indywidualny styl i nie ma w tym nic złego. Jednak nawet zdjęcia o określonym charakterze i zrobione w podobnym otoczeniu, można wykonać na wiele sposobów, dzięki czemu zdjęcia są różnorodne.

Warto podkreślić, że na różnorodność zdjęć wpływa także sposób ich obróbki. Jeżeli fotograf jest doświadczonym profesjonalistą, sprawi, że nawet względnie podobne do siebie ujęcia, będą różnorodne, a co za tym idzie — wyjątkowe.

Kolejnym aspektem, który wpływa na różnorodność zdjęć ślubnych, są atrybuty. Jeżeli fotograf ślubny jest kreatywny, z pewnością podczas wywiadu zapyta się o Wasze zainteresowania, tak by poznać Was bliżej i móc dobrać lub zaproponować atrybuty, które zostaną wykorzystane podczas sesji ślubnej i które będą kompatybilne z Wami, Waszym charakterem, zainteresowaniami czy pracą. Nawet niepozorne atrybuty mogą sprawić, że sesja ślubna będzie wyjątkowa, unikatowa, w 100% oddająca Was, a zatem – różnorodna.

Fot. Sesja ślubna na boisku do piłki nożnej, jako podkreślenie zainteresowań Pary Młodej / Źródło: https://www.romanjagodzinski.com

Jakość i estetyka

Patrząc na portfolio fotografa ślubnego, jakość zdjęć powinna rzucać się w oczy. Nie warto patrzeć tylko na to, jakim sprzętem chwali się fotograf, bo to nie sprzęt definiuje profesjonalizm fotografa, a jego umiejętności, doświadczenie i kreatywność. Dobry fotograf ślubny potrafi wykonać dobre zdjęcia telefonem czy nawet starszym sprzętem, nie posiadając specjalnych lamp, najlepszych programów do obróbki zdjęć czy też innych gadżetów. Wie, jak się ustawić, pod jakim kątem robić zdjęcia, jak wykorzystać naturalne światło i otoczenie. Ważna tutaj jest także ostrość fotografii, nasycenie kolorów, ale także estetyka kadru. Mimo że większość z nas nie zna się na technicznych aspektach fotografii, w dobie portali społecznościowych i możliwości telefonów, jesteśmy już z pewnością w stanie ocenić, czy dane zdjęcia są dla nas jakościowe i estetyczne.

Mam nadzieję, że zaproponowane wskazówki pomogą Wam w doborze idealnego fotografa ślubnego, a wykonane zdjęcia będą przez wiele lat przypominać Wam o tym pięknym dniu.

Artykuł powstał przy współpracy z Fotograf Ślubny Roman Jagodziński - Bydgoszcz

Udostępnij:

Komentarze

Średnio 4.50 na 2 głosów

Czytaj również

Sala weselna Kaszuby? Najlepsze miejsce na wyciągnięcie ręki!
Sala weselna Kaszuby? Najlepsze miejsce na wyciągnięcie ręki!
Wybór alkoholu na wesele — jakie drinki podać gościom?
Wybór alkoholu na wesele — jakie drinki podać gościom?
Jak wybrać obrączki ślubne?
Jak wybrać obrączki ślubne?
Reklama: