Nauki przedmałżeńskie i inne formalności przed ślubem Wesele i Ślub z weselicho.net

Nauki przedmałżeńskie i inne formalności przed ślubem

Nauki przedmałżeńskie i inne formalności przed ślubem

Każdy kto brał ślub doskonale wie, że to jeden z najpiękniejszych ale i najbardziej stresujących dni w życiu. Jednak aby wszystko poszło zgodnie z planem, trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Kurs przedmałżeński

Jednym z punktów są nauki przedmałżeńskie. Ich celem jest przygotowanie małżonków do wspólnego życia. Poruszane są tam tematy radzenia sobie ze stresem i rozwiązywaniu konfliktów. Często młodzi muszą udać się do poradni małżeńskiej gdzie przekazana im zostanie wiedza dotycząca antykoncepcji i planowania rodziny.

Kursy przedmałżeńskie przeznaczone są również dla osób niemających bierzmowania. Można zgłosić się do katechety z prośbą o przygotowanie do drugiego ważnego sakramentu w życiu, który umożliwi nam później ślub. Po skończonych naukach otrzymujemy zaświadczenie, które należy dostarczyć do parafii, w której będzie odbywał się ślub. Zaświadczenie to jest ważne cały czas, nawet przez okres kilku lat.

Spowiedź przedślubna

Jeśli decydujemy się na ślub kościelny, kolejnym ważnym momentem jest spowiedź przedślubna. Mamy tutaj za za zadanie wyspowiadania się z najmniejszych popełnionych w życiu grzechów po to, aby móc przyjąć sakrament małżeństwa.

Ślub konkordatowy

W większości główną formą zawarcia związku małżeńskiego jest ślub konkordatowy. Posiada taką samą moc prawną jak ślub cywilny. Po ceremonii zaślubin duchowny ma za zadanie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i zanieść sporządzone przez niego zaświadczenie wraz z zaświadczeniem sporządzonym przez kierownika urzędu. Na podstawie tych dokumentów zostaje sporządzony akt małżeństwa.

Ślub cywilny

Jeśli jednak zdecydowaliście się na ślub cywilny — udajcie się do urzędu stanu cywilnego (USC). Tam złożycie tak zwane zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz ustalicie termin ślubu. Możecie też zdecydować, czy ślub odbędzie się w urzędzie czy poza nim, na przykład w plenerze.

Udostępnij:

Komentarze

Średnio 4.50 na 2 głosów

Czytaj również

Jak zorganizować wesele na Mazurach?
Jak zorganizować wesele na Mazurach?
Ile wódki na wesele powinna kupić para młoda?
Ile wódki na wesele powinna kupić para młoda?
Co powinna zapewniać sala bankietowa przy organizacji wesela?
Co powinna zapewniać sala bankietowa przy organizacji wesela?
Reklama: