Obowiązkowe punkty programu Wesele i Ślub z weselicho.net

Obowiązkowe punkty programu

Obowiązkowe punkty programu
Wg. polskiej tradycji Młoda para, przed wyjazdem do kościoła prosi rodziców o błogosławieństwo. W obecności najbliższej rodziny, w domu panny młodej rodzice obojga życzą im szczęścia na nowej drodze życia.


Ślub w kościele trwa ok.40 minut. Młodzi kolejno składają przysięgę, wymieniają obrączki a po mszy składają kwiaty pod obrazem Matki Boskiej. W kościele za parą stoi dwóch świadków, najczęściej kobieta i mężczyzna.


Coraz częściej w ceremonii uczestniczy rodzina narzeczonych, np. ojcowie czytają Pismo Święte.


Przed kościołem, tuż po ślubie młoda para obrzucana jest przez gości monetami, ryżem i cukierkami. Aby zapewnić sobie dostatek musi pozbierać wszystkie monety i cukierki by ich życie było tak słodkie.

Po wyjściu z kościoła zaproszeni goście składają nowożeńcom życzenia i wręczają im bukiety kwiatów. Zdarza się w niektórych stronach, że zamiast kwiatów młoda para dostaje pluszowe zabawki, które potem oddają do domu dziecka.


Później za samochodem młodej pary ustawia się orszak samochodowy i wszyscy zaproszeni ruszają na przyjęcie weselne.


Przed lokalem lub domem weselnym nowożeńcy witani są przez rodziców chlebem i solą. Powinni pocałować chleb, zjeść kawałek chleba z solą i wypić alkohol im podany oraz rzucić kieliszkami za siebie. Tłuczone szkło przyniesie im szczęście. Pan młody, zgodnie z polską tradycją, przenosi pannę młodą na rękach przez próg domu weselnego.


Wówczas zaczyna się huczna zabawa do samego rana.

Udostępnij:

Komentarze

Średnio 4.67 na 3 głosów

Czytaj również

Błogosławieństwo Pary Młodej
Błogosławieństwo Pary Młodej
 Obyczaje i  przesady weselne
Obyczaje i przesady weselne
Zmiana nazwiska po ślubie
Zmiana nazwiska po ślubie
Reklama: