W czym do ślubu: garnitur, smoking, surdut, frak? Wesele i Ślub z weselicho.net

W czym do ślubu: garnitur, smoking, surdut, frak?

W czym do ślubu: garnitur, smoking, surdut, frak?

Frak

Frak jest najelegantszym męskim strojem wieczorowym. Używa się go wyłącznie podczas szczególnych uroczystości, takich jak ślub. Charakteryzuje się marynarką o długich połach i równoległych rzędach guzików, których nie zapina się. Wyłogi fraka powinny być ozdobione błyszczącym materiałem, takim jak atłas. W komplecie z marynarką panowie noszą spodnie bez mankietów, za to wyposażone w dwa lampasy, ozdabiające szew boczny oraz białą kamizelkę, wykonaną z pikowanej bawełny. Koszula pasująca do fraka koniecznie musi być usztywniona z przodu i posiadać zagięte różki kołnierzyka. Ozdabia się ją białą muszką (wykonaną z tego samego materiału co kamizelka) oraz białą poszetką. Skarpetki powinno się dobrać do fraka w wersji zdecydowanie długiej i kolorze czarnym. Czarne wiedenki są również obowiązkowe. Pamiętać należy, że do fraka nie wolno założyć zegarka na nadgarstek. Pasuje tutaj tylko i wyłącznie zegarek na łańcuszku.

Garnitur

Garnitur, czyli jedno z najbardziej eleganckich i wizytowych ubrań męskich, jest doskonały również na ślub. Garnitur weselny powinien składać się z trzech części: spodni, marynarki i kamizelki (dwie ostatnie powinny być podszyte wiskozą). W klasycznej wersji, wszystkie trzy elementy uszyte są z tego samego materiału i w tym samym kolorze oraz wykończone w podobny sposób. Niezwykle elegancko i odświętnie wygląda jednak także garnitury, w których kamizelka wykonana jest w kolorze kontrastującym zresztą stroju. Pamiętać należy, że marynarka powinna mieć zamknięte (spiczaste) klapy, kieszenie winny być pozbawione patek, zaś spodnie koniecznie bez mankietów. Zarówno koszula, jak i poszetka powinny być białe, krawat stonowany i ciemny, zaś buty czarne.

Bardzo ciekawym i efektownym pomysłem jest ubranie pana młodego w kolor inny niż czerń. Najbardziej uniwersalny jest tutaj kolor granatowy i marengo. Niektórzy mężczyźni szukają jednak alternatywy od klasyki. W takim przypadku dobrym pomysłem jest awangardowy strój ślubny. Na przykład srebrny garnitur, mieniący się matowym blaskiem, zdecydowanie doda mu charakteru i skupi na sobie uwagę gości. Również stalowy czy beżowy komplet będzie zachwycał swoim pięknem i elegancją, zwłaszcza, jeśli dobierze się do niego kamizelkę, krawat i poszetkę w kolorze od jasnego błękitu po nawet głębokie indygo.

Smoking


Męskim strojem wieczorowym i ślubnym, zdecydowanie bardziej eleganckim niż garnitur, jest smoking. Generalnie nie nosi się go przed godziną 19-tą, jednak wesele jest jednym z wyjątków, kiedy jest to dozwolone. W skład klasycznego smokingu wchodzi czarna marynarka, która może być zarówno jednorzędowa jak i dwurzędowa, z gładkimi, jedwabnymi lub atłasowymi klapami (możliwy też jest szalowy kołnierz zamiast klap). Do tego konieczne są czarne spodnie z pojedynczym, atłasowym lampasem oraz kamizelka w kolorze czarnym, bądź też atłasowy pas hiszpański. Do kompletu panowie powinni założyć białą koszulę z wykładanym kołnierzykiem oraz koniecznie czarną muszkę i gładkie, również czarne, buty, typu wiedeńskiego (inna nazwa: oxfordy), z zamkniętą przyszwą, a także czarne skarpetki, spinki do mankietów w tym samym kolorze. W kieszonce obowiązkowo musi się znaleźć biała poszetka.

Tak samo, jak to miało miejsce w przypadku garnituru, również i smoking ślubny może nieco odbiegać od klasycznego wzoru: dodatki takie, jak muszka, pas oraz poszetka , mogą być dobrane w innym kolorze niż czerń. Tak, aby widocznie kontrastowały z resztą stroju pana młodego i jednocześnie stanowiły komplet ze strojem panny młodej (na przykład czerwona lub chabrowa muszka, pas i poszetka u mężczyzny i jednocześnie bukiet ślubny panny młodej oraz czerwone dodatki w jej włosach, dobrane w identycznym kolorze). Bardzo elegancko i modnie wygląda także smoking, w którym nawet klapy są koloru dodatków. Z kolei mocniej wycięty dół marynarki świetnie zaakcentuje pas smokingowy, a przy okazji wydłuży optycznie sylwetkę.

Nietuzinkowo zaprezentuje się również smoking w odwróconym zestawieniu barw, czyli biała marynarka i spodnie, z czarnymi klapami, muchą i pasem. Ten odważny model znajdziemy na przykład w domu mody Malibu

Smoking poleca się szczególnie panom będącym nieco przy kości: pas hiszpański świetnie bowiem zakamufluje marszczącą się koszulę i rozchodzące się w okolicach talii, guziki.

Surdut

Ten strój męski różni się od garnituru tym, że posiada mocno przedłużoną, marynarkę. Tył tworzy tzw. jaskółkę W XIX wieku był uznawany za dzienny strój wizytowy. Obecnie cieszy się stale rosnącą popularnością właśnie wśród panów młodych.


Modini.pl - Garnitury, smokingi, surduty i fraki


Udostępnij:

Komentarze

Średnio 4.90 na 21 głosów
~Rafał - Choćby z tego względu, że surdut musi być dwurzędowy, prezentowany jest powyżej żakiet. Pozdrawiam
2019-04-23 12:57:28
~Rzes - Zgadzam sie z przedmówcą. Wiedza na temat męskich strojów panująca wśród "specjalistów” ślubnych jest skandaliczna. Na ostatnim zdjęciu jest ŻAKIET a nie surdut
2021-03-01 21:09:56

Czytaj również

Zegarek Daniel Wellington - idealny dodatek do garnituru
Zegarek Daniel Wellington - idealny dodatek do garnituru
Rocknrollowa panna młoda
Rocknrollowa panna młoda
Jak wyglądać pięknie na weselu będąc gościem?
Jak wyglądać pięknie na weselu będąc gościem?
Reklama: