Weselne prezenty - ile spodziewać się w kopercie? Wesele i Ślub z weselicho.net

  • Zespół na wesele - trudny wybór ?
  • Sesja ślubna - niebanalne pomysły
  • Kto powinien wybrać pierścionek zaręczynowy?
  • 64 najlepsze piosenki na pierwszy taniec
  • Świadkowie na ślubie. Jak ich wybrać?

Weselne prezenty - ile spodziewać się w kopercie?

Weselne prezenty - ile spodziewać się w kopercie?
Średnio 4.86 na 7 głosów

Era porcelanowych filiżanek, serwisów obiadowych oraz żelazek definitywnie się skończyła. To koperta z pieniędzmi jest najczęściej wręczanym prezentem weselnym.

Podczas gdy Państwo Młodzi decydują o ostatnich detalach, które uświetnią ich uroczystość – takich, jak kolorystyka dekoracji sali, w której odbędzie się przyjęcie, czy rodzaj winietek, który każdy z zaproszonych znajdzie przy swoim miejscu przy stole – goście zastanawiają się nad tym, ile wypada dać na wesele?

Ślubne prezenty

Koperta z gotówką jest obecnie najczęściej wręczanym prezentem weselnym. Czasy, w których nowożeńcom prezentowało się ozdobne, porcelanowe filiżanki, eleganckie serwisy obiadowe, żelazka lub inne sprzęty gospodarstwa domowego, już się skończyły. Spora część takich upominków nie była trafiona, wiele z nich się powtarzało, sprawiając Młodej Parze więcej problemów, aniżeli przyjemności.

Rzadko też nowożeńcy decydują się na sporządzenie listy z prezentami. Wówczas zadaniem gości jest ustalenie, które pozycje wybierają. Prezenty ze wskazaniem z pewnością będą i trafione, i młodym przydatne. Częściej jednak życzeniem jest prezent „mieszczący się w kopercie”.

Ile do koperty na wesele?

To trudne pytanie, na które brakuje jednoznacznej odpowiedzi. Tym bardziej, że Młoda Para nie organizuje wesela po to, by zebrać jak najwięcej atrakcyjnych prezentów, a po to, by wspólnie świętować swoją uroczystość.

Z pustymi rękami przychodzić jednak nie wypada i to nasze własne możliwości finansowe najczęściej brane są pod uwagę, gdy musimy kopertę zapełnić. Brak możliwości przygotowania odpowiedniego prezentu bardzo często staje się przyczyną odmowy uczestnictwa w weselu. Wydaje się, że 100 zł to kwota minimalna, która powinna zostać włożona do koperty od jednej osoby – szczególnie od nastolatka, studenta lub osoby przechodzącej trudności finansowe. Młoda Para powinna to zrozumieć. Jeżeli nie możemy dać więcej pieniędzy, zastanówmy się, czy nie możemy w jakiś sposób pomóc w organizacji wesela lub sami stworzyć ciekawy upominek.

W kopercie najczęściej znajdzie się kwota pomiędzy 300 a 500 zł od pary, wyliczana na zasadzie „talerzyka”. Zgodnie z nią nowożeńcom powinien zwrócić się koszt ugoszczenia zaproszonych, powinno również coś zostać dla nich. Problemem jest jednak to, że organizacja wesela to nie tylko kwota wydana na przyjęcie, ale także chociażby na muzyków, fotografa i suknię ślubną, zatem takie kalkulacje nie są przydatne, a wesele nie jest organizowane po to, by dorobić.

Zapoznaj się także a artykułem: Ile dać na wesele?

Kolejny czynnik określający kwotę w kopercie to stopień pokrewieństwa – usłyszeć można, że im bliżej pary się znajdujemy, tym więcej powinniśmy ofiarować. Podobnie działa sympatia, wskazująca, że nie będziemy oszczędzać na przyjaciołach. I tak do koperty wkładane są sumy przekraczające 500, 1000, a w przypadku prezentu od dziadków czy rodziców chrzestnych często nawet kilka tysięcy złotych.

Udostępnij:

Komentarze

Czytaj również

Reklama: