Gdzie zorganizować wesele? Wesele i Ślub z weselicho.net

  • 64 najlepsze piosenki na pierwszy taniec
  • Sesja ślubna - niebanalne pomysły
  • Świadkowie na ślubie. Jak ich wybrać?
  • Kto powinien wybrać pierścionek zaręczynowy?
  • Zespół na wesele - trudny wybór ?

Gdzie zorganizować wesele?

Gdzie zorganizować wesele?
Średnio 4.75 na 8 głosów

Wesele jest szczególnym wydarzeniem nie tylko dla Państwa Młodych, ale i dla zaproszonych przez nich gości. Nietrudno się więc domyślić, że miejsce jego organizacji nie powinno być przypadkowe. Jakie lokalizacje należy więc rozważyć w pierwszej kolejności?

Wesele w hotelu

Jeśli ślub brany jest w urzędzie stanu cywilnego albo w zlokalizowanym w centrum miasta kościele, wiele par dochodzi do wniosku, że nie ma sensu skłaniać gości do pokonywania kolejnej trasy. W takim przypadku wesele często organizowane jest w hotelu, tych bowiem nie brakuje ani w centrach miast, ani na przedmieściach. Oczywiście, mamy do czynienia z opcją, która posiada zarówno zalety, jak i przynajmniej kilka wad.

Niewątpliwą zaletą wesela w hotelu jest jego położenie, lokalizację można dobrać bowiem w taki sposób, aby odpowiadała potrzebom młodej pary i gości. Jeśli zależy nam na tym, aby łatwo było się do niego dostać, możemy znaleźć hotel mieszczący się w ścisłym centrum, jeśli zaś myślimy o wynajęciu autobusu dla gości – z pewnością skusi nas bogata oferta hoteli znajdujących się na przedmieściach. Inną zaletą wesela w hotelu jest możliwość rozwiązania problemu noclegu przynajmniej części gości. Nie każdy z nich znajdzie miejsce u rodziców państwa młodych i zaprzyjaźnionych sąsiadów, w hotelach zaś zwykle czekają wygodne pokoje stworzone jak gdyby jedynie na tę okazję.

Oczywiście, wesele w hotelu ma również swoje wady, wśród których na pierwszy plan wysuwa się jego cena. Nawet, jeśli pomiędzy hotelami będzie panowała konkurencja, musimy mieć świadomość tego, że nie musi być to cena mała, dotyczy to przy tym zarówno wynajmu sali, jak i miejsc noclegowych. W centrach miast nieoczekiwanie może się też pojawić problem z parkowaniem. Systematycznie rośnie liczba hoteli kuszących swoją ofertą gości weselnych, problem pojawia się jednak w tym samym momencie, w którym zadajemy sobie pytanie o parkowanie. Jeśli hotel ma własny parking – problem nie istnieje, jeśli jednak jest on ograniczony, może się okazać, że goście spędzą długie kwadranse na poszukiwaniu wolnych miejsc.

Niektóre problemy związane z weselami organizowanymi w hotelach pojawiają się zresztą dość nieoczekiwanie. Z sytuacją taką mamy do czynienia między innymi wówczas, gdy w grę wchodzi hałas, jaki jest nieunikniony w trakcie hucznej imprezy. Nie każdy hotel jest w stanie zadbać o to, aby goście dobrze się bawili nie przeszkadzając jednocześnie mieszkańcom okolicznych budynków, a konfrontacja z niezadowolonymi sąsiadami może być dość nieprzyjemnym doświadczeniem.
Innym problemem okazuje się przestrzeń przeznaczona do tańczenia. Jej wielkość zwykle odpowiada nawet najbardziej wymagającym gościom, problemem okazuje się jednak jakość jej wykonania. W wielu hotelach dominuje parkiet, a ten staje się śliski w tym samym momencie, w którym pojawia się na nim choćby odrobina wody. Widok gości bezskutecznie walczących o utrzymanie równowagi może być zabawny, w pewnym momencie zaczynamy jednak martwić się o ich bezpieczeństwo.

Dom weselny i jego oferta

Jeśli wesele organizowane w hotelu wydaje nam się zbyt ryzykowne, ze względu na to, że pociąga za sobą wiele niewiadomych, być może zainteresuje nas organizacja takiej imprezy w domu weselnym, jest to bowiem alternatywa nie bez przyczyny ciesząca się coraz większą popularnością.

Same domy weselne zwykle powstają na przedmieściach dużych miast oraz w przylegających do nich miejscowościach. Osoby, które do nich trafiają zachwycają się atrakcyjnością położenia, a jednocześnie nie muszą obawiać się o to, że natrafią na miejsce, do którego można będzie dostać się jedynie z użyciem wysokiej jakości mapy wojskowej i nawigacji GPS. Tego rodzaju położenie pociąga za sobą szereg korzyści, wśród których na szczególną uwagę zasługuje i to, że domy weselne zwykle nie mają problemu z zagwarantowaniem swoim gościom dostatecznej liczby miejsc parkingowych.

Atutem tego rodzaju miejsc jest też przygotowana przez ich właścicieli oferta cenowa, niemal zawsze możemy bowiem liczyć na oszczędności większe niż wówczas, gdy myślimy o weselu w klasycznym hotelu. Ponieważ domy weselne są nastawione na goszczenie biesiadników, mamy prawo oczekiwać również, że znajdująca się w nich sala będzie dostosowana do potrzeb gości weselnych, parkiet będzie odpowiednio duży i bezpieczny, a ściany będą poprawiać akustykę. W zdecydowanej większości domów weselnych możemy też korzystać z pokoi gościnnych, w których można rozlokować gości przybywających z różnych części kraju.

Czy zatem dom weselny to rozwiązanie wolne od wad? Niestety, nie jest to wcale aż tak oczywiste. Najpoważniejszy problem wiąże się z tym, co można uznać również za jeden z największych atutów takiego miejsca, minusem może się bowiem okazać położenie domu weselnego. Lokalizacja poza centrum miasta sprawia, że trzeba pomyśleć o dodatkowym koszcie związanym z dowiezieniem gości, nie każdy będzie bowiem zainteresowany dojazdem do domu weselnego własnym samochodem zwłaszcza, jeśli nie ma w nim zagwarantowanego noclegu.

Mniej typowe lokalizacje wesela

Jeśli wesele nie jest zbyt duże albo ogranicza się do uroczystego obiadu wraz z deserem, można pomyśleć o zorganizowaniu go w restauracji. W istotny sposób redukuje to koszty takiego przedsięwzięcia, coraz większa grupa tego typu lokali może przy tym pochwalić się nie tylko klimatyzowanymi salami, w których pomieści się kilkadziesiąt osób, ale również przestrzenią do tańczenia, która spełni oczekiwania gości. W zdecydowanej większości przypadków restauracje posiadają też własne miejsca parkingowe zarezerwowane dla ich gości.

Najpoważniejszym minusem wesela w restauracji jest brak możliwości wynajęcia miejsca noclegowego, jeśli więc goście pochodzą z różnych części kraju, należy angażować rodzinę i znajomych, aby godnie ich przenocować. Nie można zapominać tez o tym, że najbardziej oblegane restauracje powinny być rezerwowane z dużym wyprzedzeniem, często okazuje się więc, że już na pół roku przed weselem nie ma w nich miejsca.

W mniejszych miejscowościach nadal modne są też wesela organizowane w remizach strażackich. Taka opcja jest tania i wygodna, znika bowiem problem z parkowaniem, a do tego w remizie bez trudu można przenocować przynajmniej kilkoro przyjezdnych. Niestety, nie jest to rozwiązanie luksusowe. Remizy różnią się między sobą, należy jednak liczyć się z tym, że w wielu z nich wątpliwości budzi zarówno jakość parkietu, jak i akustyka. Wesele w remizie zdecydowanie nie sprawdza się, jeśli jesteśmy zwolennikami przepychu.

Na co zwracać uwagę szukając idealnego miejsca na wesele?

Bez względu na to, jak imponujący jest nasz weselny budżet, istnieje przynajmniej kilka czynników, których nie możemy ignorować poszukując idealnego miejsca na wesele. Na pierwszy plan wysuwa się jego lokalizacja, nie bez znaczenia jest jednak również liczba miejsc parkingowych oraz możliwość wynajmu przynajmniej kilku pokoi dla gości.

Bez względu na to, jaka lokalizacja przypada nam w największym stopniu do gustu, wskazane jest odwiedzenie jej jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Warto samodzielnie ocenić wielkość sali, zorientować się, czy parkiet spełnia nasze oczekiwania (zawsze warto stawiać na sale z dużą przestrzenią dla tańczących nawet, jeśli nie spodziewamy się zbyt wielu gości), a także zapoznać się z menu serwowanym przez lokal i zasadami przygotowywania potraw. Im bardziej przemyślana i dopracowana będzie nasza decyzja, tym większe będzie też prawdopodobieństwo tego, że nie będziemy musieli jej żałować, a goście będą się bawić naprawdę dobrze.

Tekst : http://flower-weselny.pl

Udostępnij:

Komentarze

Czytaj również

Reklama: