Nie pozwól, by odcisk na palcu zepsuł Ci Ten Dzień Wesele i Ślub z weselicho.net

Nie pozwól, by odcisk na palcu zepsuł Ci Ten Dzień

Nie pozwól, by odcisk na palcu zepsuł Ci Ten Dzień

Czym właściwie jest odcisk ?

Pod wpływem zwiększonego, stałego ucisku bądź tarcia na tkankę skórną, organizm reaguje obronnie produkując zwiększoną ilość komórek rogowych. Tworzy się warstwa zrogowaciałego naskórka, chroniąca uciskaną tkankę - zwana fachowo modzelem. Ma przeważnie żółte lub szare zabarwienie, jest nieostro ograniczona od zdrowej skóry, naskórek na niej jest martwy, niewrażliwy. Modzele zlokalizowane są najczęściej na podeszwowej, czyli najbardziej obciążonej, stronie stóp (pięta, przednia cześć stopy, miejsca pod palcami). W początkowym stadium, bywają bezbolesne. Gdy są duże i rozległe, mogą powodować pieczenie. Problemem stają się, gdy modzel jest gruby, mocno zrogowaciały, a skóra na nim wysuszona - wówczas może dojść do bolesnego, trudno gojącego się pęknięcia.

Skąd ten ból?

Gdy ucisk, ma charakter bardziej punktowy, skoncentrowany, tworzy się zogniskowane zgrubienie, w centrum którego, powstaje tzw. rdzeń - mówimy wtedy o odcisku (nagniotku). Jądro odciska ma kształt stożka, skierowanego wierzchołkiem w głąb skóry. Podrażniając zakończenia nerwowe powoduje silny ból. Przy każdym kroku (pod wpływem ucisku) rdzeń wbija się w tkankę. Bywa, że odciski powodują silny ból również samoistnie (bez ucisku). Nagniotki powstałe pomiędzy palcami stóp, są miękkie, gąbczaste. Twarde odciski, trudniejsze do usunięcia, powstają pod wpływem nacisku na kostne części stopy.

Jak poradzić sobie z odciskiem ?

Wiadomo że, najlepiej jest, gdy nie doprowadzamy do powstawania modzeli i odcisków. Niezbędne do tego są pewne zabiegi profilaktyczne. Po pierwsze, noszenie wygodnego obuwia, które w żadnym miejscu nie uciska ani nie ociera stopy (bieganie na co dzień w szpilkach z wąskim noskiem – odpada!). Gdy uprawiasz sport, postaw na wysokiej jakości obuwie, które zapewni dobrą amortyzację. Po drugie, pielęgnacja. Na bieżąco usuwaj zrogowaciały naskórek (peelingi, tarki, pumeks). Regularnie nawilżaj stopy. Często do tego celu wystarczy nawilżający krem, czasem trzeba zadziałać silniej, np. preparatem z dużą zawartością mocznika. Jeśli zauważysz, a raczej poczujesz, że na skórze pojawił się nagniotek, należy go osłonić i pamiętać o silnym nawilżaniu chorego miejsca. Możesz zacząć od domowych sposobów, np. smarowania olejem rycynowym. Szybciej i skuteczniej zadziałasz stosując odpowiednie preparaty lub plastry. Gdy skóra będzie odpowiednio nawilżona, można samemu usunąć odcisk. Ale co zrobić, gdy odcisk na palcu, bądź między nimi jest i boli przy każdym kroku? Wielki Dzień coraz bliżej, a na samą myśl o włożeniu szpilek z wąskimi noskami dostajesz dreszczy? Wtedy z pewnością pomogą specjalne plastry na odciski (Compeed - Plastry na odciski). Ściśle przylegając do skóry, ze specjalnym wgłębieniem na zgrubienie, chronią i osłaniają chore miejsce, przed uciskiem. Zawierają hydrokoloidowy żel, który przynosi natychmiastową ulgę, znieczula i nawilża. Przyklejony właściwie pozostaje na miejscu nawet do 24 godzin. Gdy nie masz odcisków, a jednak boisz się, że będąc przez wiele godzin „na nogach”, w niewygodnych, wąskich, słabo rozchodzonych butach (czytaj: weselne szpilki), dojdzie do ucisku palców, otarć, bólu – nie zaszkodzi zabezpieczyć newralgiczne miejsca na stopach profilaktycznymi plastrami.

Udostępnij:

Komentarze

Średnio 4.67 na 3 głosów

Czytaj również

Masz problem z porami na twarzy? Zwalcz je żelem odblokowującym pory marki Garnier!
Masz problem z porami na twarzy? Zwalcz je żelem odblokowującym pory marki Garnier!
Jak wybielić zęby
Jak wybielić zęby
Kosmetyczka przed weselem
Kosmetyczka przed weselem
Reklama: