Pierścionek zaręczynowy z rubinem Wesele i Ślub z weselicho.net

Pierścionek zaręczynowy z rubinem

Pierścionek zaręczynowy z rubinem

Wybierając pierścionek na zaręczyny, często chcemy, by oprócz wyjątkowej urody miał on też jakieś znaczenie. Najczęściej pierścionki zaręczynowe są zdobione kamieniami szlachetnymi - prym wiodą różnego rodzaju brylanty, jednak wśród dość popularnych znajdują się także rubiny. Te piękne kamienie o różnych odcieniach czerwieni wspaniale komponują się szczególnie ze złotem, choć pasują też do innych kruszców. Jak najlepiej przekonać się, czy rubin to dobry wybór? Dowiadując się jak najwięcej o tym kamieniu - od strony chemicznej, użytkowej, a także symbolicznej.

Właściwości i rodzaje rubinów

Rubin to rzadko występująca odmiana korundu, przybierająca różne stopnie nasycenia czerwonej barwy, od bladoróżowego aż po głęboki, krwisty kolor. Występuje tam, gdzie występują też bogate w glin skały metamorficzne - głównie na Sri Lance, w Tajlandii, Kambodży, ale też w Pakistanie, Tanzanii, Kenii. Rubiny pokonują więc daleką drogę, by dotrzeć do Polski. to bardzo twarde minerały, ich twardość na dziesięciopunktowej skali Mohsa wynosi aż 9 - oznacza to, że rubin jest w stanie przeciąć szkło, a zarysować go można tylko diamentem. Dawniej rubiny występowały także na terenach Polski, na Dolnym Śląsku, w okolicach Złotoryi. Rubin wykorzystuje się na różne sposoby - nie tylko po to, by tworzyć piękne, zachwycające pierścionki z rubinem.

Zastosowanie rubinów

Zacznijmy od techniki. Z pomocą rubinów tworzy się elementy bardzo precyzyjnych i wytrzymałych urządzeń mechanicznych. Są to między innymi, już od XVIII wieku wytwarzano z nich łożyska do ekskluzywnych zegarków. rubiny wykorzystuje się także, produkując precyzyjne narzędzia pomiarowe oraz ogniotrwałe. Wszystko to wynika z ich niezwykłej twardości,

Z kolei w jubilerstwie rubin należy do jednego z cenniejszych minerałów. Nie każdy jest jednak tak samo cenny - najrzadsze są kamienie, które wykazują efekt kociego oka (specyficzny efekt rozpraszania światła) po oszlifowaniu, a także te, których barwa jest lekko fioletowa ("kolor gołębiej krwi"). Złote pierścionki z rubinem w kolorze gołębiej krwi to zjawiskowa biżuteria.

Co symbolizują rubiny?

Ten czerwony jak serce i krew kamień symbolizuje wielką miłość. Już w starożytnym Egipcie uważano go za minerał symbolizujący szczęście, trwałość związku i bogactwo. Rubiny bywają noszone jako talizman - szczególnie te oprawione w złoto, które ma wzmacniać ich moc. Starożytni Rzymianie nazywali go "kwiatem wśród kamieni", a w wielu cywilizacjach i kulturach symbolizował władzę i wysoki status społeczny.

Rubiny i złoto - idealne połączenie?

Pierścionek zaręczynowy jest jednym z najważniejszych prezentów biżuteryjnych w życiu kobiety. Dlatego warto przyłożyć się do jego wybierania, tak, by efekt końcowy zachwycał. Złote pierścionki z rubinem to pomysł bardziej oryginalny niż diamenty, jednak cały czas klasyczny i w świetnym stylu. Te trwałe, wytrzymałe kamienie o pięknych barwach wręcz hipnotyzują swoim urokiem, a noszone nawet codziennie, nie niszczą się. Dlatego warto wybrać rubin do pierścionka zaręczynowego.

Udostępnij:

Komentarze

Średnio 4.50 na 2 głosów

Czytaj również

Najpiękniejsza biżuteria ślubna - wybieramy perły
Najpiękniejsza biżuteria ślubna - wybieramy perły
Sukienki na wesele - modne fasony
Sukienki na wesele - modne fasony
Kolczyki i fryzura ślubna – jak stworzyć zgrany duet?
Kolczyki i fryzura ślubna – jak stworzyć zgrany duet?
Reklama: