Wszystko o obrączkach - szlify, diamenty, metale Wesele i Ślub z weselicho.net

Wszystko o obrączkach - szlify, diamenty, metale

Wszystko o obrączkach - szlify, diamenty, metale

Wybór biżuterii ślubnej to dla wielu par poważny dylemat – duża ilość klasycznych, nowoczesnych oraz oryginalnych modeli u jubilera sprawia, że trudno jest podjąć ostateczną decyzję. Jednocześnie należy pamiętać, że podczas poszukiwania idealnych obrączek pod uwagę powinny zostać wzięte nie tylko kwestie estetyczne, ale też praktyczne.

Jaki metal?

Zastanawiając się nad wyborem obrączek wiele par kieruje się przede wszystkim wzornictwem biżuterii ślubnej. Tymczasem nie mniej istotny jest materiał, z jakiego została ona wykonana. Należy bowiem pamiętać, że w przeciwieństwie do innych ozdób, obrączki zdejmowane są rzadko, muszą więc wytrzymać kontakt z detergentami oraz być odporne na niewielkie uszkodzenia mechaniczne związane z codziennym użytkowaniem. Wśród metali wykorzystywanych do tworzenia obrączek można wymienić:

  • Złoto. Jeśli chodzi o kruszec, z jakiego wykonywane są obrączki ślubne, to największą popularnością cieszy się na pewno złoto. Może ono występować w różnych barwach – od czerwonej, przez różową, żółtą, aż po białą. Klasyka gatunku to oczywiście żółte złoto, które jednak ze względów praktycznych zawiera domieszki innych metali – czyste złoto jest miękkie, dlatego wykonana z niego biżuteria noszona codzienne podczas różnych prac szybko straciłaby na urodzie. Białe złoto z kolei zawiera domieszki srebra i palladu, a dla uzyskania jasnej barwy poddaje się je rodowaniu. Dzięki temu obrączki tego typu nie czernieją, jednak po pewnym czasie rod się ściera, dlatego od czasu do czasu konieczne będzie ich odnowienie.

  • Srebro. Wyglądem przypomina białe złoto lub platynę, jest też od nich tańsze. Ponieważ jednak ciemnieje i nie kojarzy się z materiałem ekskluzywnym, wykonane z niego obrączki należą do rzadkości.
  • Platyna. Należy do najdroższych metali szlachetnych, stąd też wykonane z niej obrączki również będą miały wyższą cenę, niż odpowiedniki ze złota. Warto jednak się na nie zdecydować, jeśli chcemy mieć obrączki trwałe, odporne na zarysowania i działanie czynników chemicznych oraz łatwe do wypolerowania.
  • Pallad. Jest nieco ciemniejszy i tańszy od platyny, ale równie jak ona odporny na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Ponieważ nie powoduje reakcji uczuleniowych, sprawdzi się w przypadku alergików.
  • Tytan. Charakteryzuje się wysoką odpornością na zarysowania i wysoką twardością. Jest też lżejszy od złota, hipoalergiczny, a dodatkowo nie ciemnieje i nie rdzewieje. Jego szarawy kolor dla jednych jest wadą, zaś dla innych stanowi ważną zaletę.

Ozdoby

W tym przypadku wiele zależy od gustu samych zainteresowanych. Dawniej najchętniej wybieranym modelem był ten klasyczny, dziś dużą popularnością cieszą się obrączki z brylantami. Niewielki diament lub kilka kamieni w pięknej oprawie to świetny sposób na nadanie całości eleganckiego charakteru. Na taki model najczęściej decydują się panie, które lubią bardziej ozdobną biżuterię. Na co zwrócić uwagę wybierając tego typu obrączki? Z całą pewnością na czystość kamienia, jego barwę oraz szlif. Brylanty bez skaz i zbliżone do koloru białego są najdroższe, ale też najbardziej cenne. Szlifowanie pozwala zaś uzyskać kształt odpowiadający gustowi zainteresowanego, jak m. in. brylant, serce czy łezka. Można w tym przypadku kierować się posiadaną już biżuterią – pierścionek zaręczynowy z diamentem będzie dobrze wyglądał z obrączką utrzymaną w podobnym stylu. Warto też zamawiać tego typu biżuterię u rzetelnych sprzedawców, takich jak https://79diamenty.pl/, którzy do oferowanych przez siebie produktów wystawiają także certyfikaty potwierdzające próbę kruszcu oraz parametry kamieni, a tym samym – jakość biżuterii.

Wygoda

Biżuteria na zamówienie wykonana zgodnie z oczekiwaniami przyszłych małżonków to doskonały sposób, aby otrzymać produkt zgodny z ich gustem. Pamiętajmy jednak, że obrączki powinny być nie tylko efektowne, ale też wygodne, stąd też warto przymierzyć u jubilera kilka różnych modeli i sprawdzić, które z nich zapewnią komfort noszenia. Takie rozwiązanie może też znacznie ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.

Udostępnij:

Komentarze

Średnio 4.50 na 2 głosów

Czytaj również

Sukienki na wesele dla puszystych
Sukienki na wesele dla puszystych
Grawerowanie - jak nadać biżuterii wyjątkowego charakteru?
Grawerowanie - jak nadać biżuterii wyjątkowego charakteru?
Idealne obrączki ślubne
Idealne obrączki ślubne
Reklama: